ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ – ORACLE

23/01/2018 20:00 Commercial League 17/18 23/01/2018 40'

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Το μάτς στο Μενίδι τελείωσε με την Oracle αν και αποδεκατισμένη να πέρνει τη νίκη απέναντι στην Ολυμπιακή Ζυθοποιία, 45 – 51.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το παιχνίδι με πλουραλισμό στην επίθεση, πέρνοντας πόντους απ όλους τους παίχτες κύρίως χάρης την δημιουργικότητα του Διαμαντόπουλου ο οποίος τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 4 ασιστ. Στην άμυνα παίζοντας ψηλά και πιέζοντας δεν άφηναν την Oracle να κυκλοφορίσει άνετα τη μπάλα, με αποτέλεσμα στο πρώτο πεντάλεπτο το σκορ να είναι 11 – 3. Η συνέχεια ομως δεν ήταν ανάλογη, η Oracle ανασυντάχθηκε και με μπροστάρη τον Μπούτα που πέτυχε 3 συνεχόμενα γκολ φάουλ έκανε ένα σερί έντεκα μηδέν διαμορφώνοντας το σκορ στο 11 – 14 στο κλείσιμο του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ανεβάζουν απόδοση και με καλή κυκλοφορία της μπάλας έβρισκαν διαδρόμους προς το καλάθι σχετικά έυκολα. Η Ολυμπιακή Ζυθοποιία έμοιαζε να έχει χάσει την φρεσκάδα της απο νωρίς μένωντας πίσω στο σκορ 16 – 26 πραγματοποιώντας ένα κακό δεκάλπετο στο οποίο πέτυχαν μόλις 5 πόντους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους αποφασισμένους να επιστρέψουν στο σκορ. Εκμεταλλευόμενοι τον Διαμαντόπουλο που βρισκόταν σε πολύ καλή μέρα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ψαλιδίσουν την διαφορά και δύο λεπτά πριν το τέλος μείωσαν σε 27 – 29. Και πάλι όμως με την αποχώρηση του καλύτερού τους παικτη για τον πάγκο έχασαν την δυναμική τους στην επίθεση τελειώνοντας το δεκάλεπτο 28 – 35.

Ο διαμοαντόπουλος ήταν αυτός που έδωσε και πάλι το σύνθημα για αντεπίθεση με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου και πέντε λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν και πάλι 34 – 35. Όμως ο Σταυριανίδης με δύο τρίποντες βόμβες και ένα κλέψιμο εκτόξευεσαι και πάλι τη διαφορά. Και ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς είχε τελειώσει, μετά το τάιμ αουτ που πήρε η Ολ. Ζυθοποιία κατάφερε για μια ακόμα φορά να επιστρέψει στο σκορ παίζοντας άμυνα στο όριο του φάουλ και κλέβοντας τη μπάλα. Έτσι με το σκορ ένα λεπτό πριν το τέλος 43 – 47 οι γηπεδούχοι έκλεψαν τη μπάλα και κέρδισαν φάουλ με τον Τσαγκάρη. Και σε αυτό το σημείο αρχίζει ένα απίστευτο σερί άστοχων βολών, με τον Τσαγκάρη να αστοχεί στις δύο βολές και τον Μεγαλοοικονόμου να παίρνει επιθετικό ριμπάουντ και να κερδίζει γκολ φάουλ, να χάνει την βολή και τον Τσαγκάρη να παίρνει και πάλι το επιθετικό ριμπάουντ και να κερδίζει δύο βολές. Η Ολ. Ζυθοποιία είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει 30 δεύτερα πριν το τέλος όμως και πάλι ήταν άστοχη στις βολές. Έτσι το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Σταυριανίδης για την Oracle πετυχαίνοντας 4 συνεχόμενους πόντους απο την γραμμή της φιλανθρωπίας στο τέλος. Το παιχνίδι έληξε με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν στις λεπτομέρειες την Ολ. Ζυθοποιία 45 – 51.

Καλύτερος για τους γηπεδούχους ήταν οι Διαμαντόπουλος με 14π. και 7 ασίστ, ενώ σημαντική συμβολή είχε και ο Μεγαλοοικονόμου με 11π. Για την Oracle καλύτεροι ήταν οι Μπούτας και Σταυριανίδης με 17 και 16 ποντους αντίστοιχα, καθώς και ο Γκούσης με 14π. αλλά και 10 ριμπάουντ.

Διαιτητές αγώνα: Ναστούλης, Χατζόπουλος

Δηλώσεις παικτών/προπονητών

Διαμαντόπουλος Σ. (παίκτης Ολ. Ζυθοποιίας)

΄΄Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο καμιά ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκόρ μόνο για λίγο η Oracle στη δεύτερη περίοδο. Θεωρώ ότι χάσαμε γιατι δεν είχαμε καθαρό μυαλό κάνωντας κάποια αβίαστα λάθη σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού και μένωντας χωρίς σκόρ για αρκετό χρονικό διάστημα. Αυτά ήταν τα δύο κλειδία που οδήγησαν στην ήττα μας.΄΄