ΟΤΕ COSMOTE 2 – ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ

16/05/2018 19:00 Play Off Minor Commercial League 17/18 40'

Στον Αγώνα μεταξύ του ΟΤΕ COSMOTE 2 και της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53 – 37.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις και έδειξαν υπομονή με το σκορ να είναι 6 – 4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το τέμπο παρέμεινε αργό αλλά η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ άρχισε να ευνοείται από αυτό μένοντας κοντά στο σκορ, οι άμυνες όμως συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο και η περίοδος έκλεισε με σκορ 11 – 8. Στο 2ο Δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες έψαξαν τους ελεύθερους παίκτες και είχαν παραγωγή από assist, αλλά παρόλα αυτά τα ποσοστά παρέμειναν χαμηλά, οι φιλοξενούμενοι με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Μεγαλοοικονόμου Ι. πέρασαν μπροστά και το σκορ ήταν 13 – 14 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο ο ΟΤΕ γύρισε σε ζώνη 2 – 3 και προσπάθησε να τρέξει σε αιφνιδιασμούς αλλά οι αντίπαλοι του αντέδρασαν καλά, διατήρησαν το προβάδισμα και με buzzer beater του Μεγαλοοικονόμου Ι. έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 16 – 19.

Στο 2ο ημίχρονο από τα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι άσκησαν full press, με τους παίκτες της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ να μην αντιδρούν καλά και να οδηγούνται σε διαδοχικά λάθη, με αποτέλεσμα ο ΟΤΕ να βρει διαδοχικά καλάθια σε αιφνιδιασμούς και κάνοντας ένα run έκλεισε την 3η περίοδο με διψήφια διαφορά, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν να βρουν λύση απέναντι στο press, με αποτέλεσμα ο ΟΤΕ να πάρει τελικά την Νίκη και την Πρόκριση.

Διαιτητές: Παπαφωτίου, Σιαμίδης