ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ – ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ

01/02/2018 21:30 Elite League A 17/18 40'

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Τα ΕΛ.ΠΕ. κατάφεραν και κέρδισαν την Ποσειδωνία με 73-57, μένοντας σταθερά πλέον στις πρώτες θέσεις, κυνηγώντας πλέον ακόμα και την πρώτη. Η Ποσειδωνία αντίθετα για ένα ακόμα ματς δεν κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο, πληρώνοντας τις ελλείψεις που έχει.

Τα ΕΛ.ΠΕ. μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα από την αρχή. Στα μισά της 1ης περιόδου βρίσκονταν μπροστά με 6-12. Η Ποσειδωνία προσπάθησε να αντιδράσει ρίχνοντας και την διαφορά στο τρίποντο (11-14), αλλά τα ΕΛ.ΠΕ. κατάφεραν εν τέλει με καλάθι του Νταλακούρα να φέρουν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (11-22), πριν κλείσει τελικά το 1ο δεκάλεπτο στο 13-22. Στην 2η περίοδο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ικανοί να κρατήσουν σε αυτά τα επίπεδα την διαφορά, αλλά η Ποσειδωνία με επιθετική αιχμή τον Ρέππα, κατάφερε να ρίξει την διαφορά στο -5 (32-37) πηγαίνοντας στην ανάπαυλα.

Στο 2ο ημίχρονο τα ΕΛ.ΠΕ. μπήκαν με πατημένο το γκάζι και έτρεξαν ένα σερί 11-0 στα πρώτα 3 λεπτά, δίνοντας τους έτσι ένα προβάδισμα 16 πόντων (32-48). Η Ποσειδωνία κατάφερε να ισορροπήσει τον ρυθμό κάπως και να κόψει την φόρα των αντιπάλων της, μην όντας όμως αρκετό αυτό. Έτσι, τα ΕΛ.ΠΕ. με μπροστάρηδες την τριπλέτα Γκότση-Κουτούζη-Κατζέλη οδηγήθηκαν στην τελευταία περίοδο με μια απόσταση ασφαλείας (44-61). Με το αποτελέσμα όσον αφορά τον νικητή ουσιαστικά να έχει κριθεί, ο ρυθμός έπεσε αισθητά με τις 2 ομάδες να δοκιμάζουν πράγματα για την συνέχεια. Έτσι, ο αγώνας βρήκε νικητές τους φιλοξενούμενους με 57-73.

Σε εξαιρετική βραδιά είχαν οι νικητές τον Γκότση με 14π. και 9ριμπ. που άγγιξε το double-double και Κουτούζη με 17π., ενώ σε απόδοση τους ακολούθησε κι ο Κατζέλης. Στην αντίπερα όχθη, ξεχώρισε ο Καραβάκης, ενώ προσπάθησαν πολύ κι οι Ρέππας, Μεϊδάνης.

Διαιτητές : Ναστούλης, Ιασωνίδης

Κυριαζής (Παίκτης ΕΛ.ΠΕ.) : «Κυνηγάμε τις πρώτες θέσεις, παίξαμε καλά σήμερα, καθώς ήμασταν και πλήρεις. Προσπαθήσαμε αρκετά σήμερα καθώς ήταν ένας δύσκολος ο αγώνας κι είχαμε απέναντί μας μια καλή ομάδα, που βέβαια είχε απώλειες σήμερα. Παρ’ όλα αυτά είναι μια πολύ καλή ομάδα και την αδικεί η θέση που έχει αυτή την στιγμή. Συνεχίζουμε.»

Μεϊδάνης (Παίκτης Ποσειδωνία) : « Τα ΕΛ.ΠΕ. είναι μια πολύ καλή ομάδα. Πλήρης, προπονημένη και παίζουν χρόνια μαζί. Το αντίθετο από εμάς, που παρ’ όλο είμαστε χρόνια μαζί, δεν παίζουμε πλήρεις. Να παίξουνε 5 άτομα ενάντια σε 12 δεν γίνεται, οπότε το αποτέλεσμα ήταν φυσιολογικό. Καλή συνέχεια.»