ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ – ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ

28/12/2017 21:00 Elite League A 17/18 40'

Την τελευταία της νίκη για το 2017 πέτυχε η ομάδα των Ελ. Πετρελαίων και έτσι διατήρησε την επαφή με την κορυφή της Elite A κατηγορίας. Βέβαια η νίκη αυτή ήρθε πάρα πολύ δύσκολα μιας και η ομάδα της Ποσειδωνίας ήταν αρκετά ανταγωνιστική και για ακόμη μια φορά έφτασε να διεκδικεί την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα μέχρι τα τελευταία λεπτά.

Ο αγώνας ξεκίνησε και με τις 2 ομάδες να μπαίνουν ζεστά στο γήπεδο. Οι φιλοξενουμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Κουτούζη όμως αμέσως οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα 2ποντο από τον Ανδριόπουλο και ένα 3ποντο από τον Παπασταθόπουλο. Η άμυνα της ομάδας των Ελ. Πετρελαίων στην συνέχεια άρχισε να βρίσκει ρυθμό με αποτέλεσμα οι παίχτες της να ανακτούν το προβάδισμα και με την βοήθεια πότε του Κουτούζη και πότε του Κατσέλη έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 10 – 15.

Στην 2η περίοδο ο ρυθμός παρέμεινε ίδιος με τους φιλοξενούμενους να μην αντιμετωπίζουν ιδιαίτερο πρόβλημα τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση και να διατηρούν το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι κατά διαστήματα πίεζαν και μείωσαν αρκετές φορές την διαφορά στο καλάθι, αλλά οι λάθος επιλογές στην επίθεση έδιναν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν. Χαρακτηριστικό σημείο ήταν όταν ο Ζάγκας μείωσε σε 25 – 28 αλλά αυτό δεν είχε συνέχεια και ο Κουτρούλης έκανε αμέσως το 25 – 32 για την ομάδα των Ελ. Πετρελαίων. Έτσι το ημίχρονο βρήκε την ομάδα της Ποσειδωνίας να υπολείπεται στο σκορ με 27 – 33.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να προηγούνται παρόλο την αντεπίθεση της Ποσειδωνίας όπου περίπου στο 23’ μείωσε σε 32 – 35 με ένα 2ποντο από τον Σπηλιωτόπουλο. Από εκείνο το σημείο και μετα οι παίχτες του coach Καλαφατάκη έπαιξαν εξαιρετικά και στις 2 μεριές του γηπέδου και έφτασαν την διαφορά σε διψήφιο βαθμό. Έτσι με ένα 3ποντο στην λήξη του δεκαλέπτου από τον Σβολόπουλο το σκορ έγινε 41 – 51.

Στην 4η και τελευταία περίοδο οι παίχτες της Ποσειδωνίας μπήκαν στο γήπεδο και τα έδωσαν όλα για την ανατροπή. Αρχικά έστησαν υποδειγματικά την άμυνα ζώνης (3 – 2) με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να σκοράρουν μόνο με βολές. Στην επίθεση άρχισαν να χτυπούν στις αδυναμίες των αντιπάλων τους και μετα από ένα εύστοχο 3ποντο του Παπασταθόπουλου μείωσαν σε 48 – 52. Από εκείνο όμως το σημείο έχασαν την συγκέντρωση τους εξαιτίας των αποφάσεων των διαιτητών και έτσι μετα από μια τεχνική ποινή που δόθηκε σε παίχτη της Ποσειδωνίας 15´´ πριν λήξει ο αγώνας τα πνεύματα οξύνθηκαν και οι διαιτητές αποφάσισαν να διακόψουν το παιχνίδι υπέρ των φιλοξενούμενων  που προηγούνταν με σκορ 53 – 57.

Για τους νικητές εξαιρετικός ήταν ο Κατσέλης με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για την ομάδα της Ποσειδωνίας πολύ καλός ήταν ο Ανδριόπουλος με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Διαιτητές : Γκανής, Ιασωνίδης.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Παπουτσιδάκης Αντώνης (Παίχτης Ελ. Πετρελαίων) : Δυνατό παιχνίδι. Όχι τόσο μπασκετικά όσο σωματικά από ότι είδαμε. Κερδίσαμε γιατί ήμασταν πιο ψύχραιμοι. Καθαρά. Οι αντίπαλοι ήταν εκνευρισμένοι πολύ. Δεν κατάφεραν να μας προσπεράσουν ενώ μας πλησίασαν και το αποτέλεσμα ήταν αυτό. Ευχαριστώ.”

Arialdo Novara (Παίχτης  – Προπονητής Ποσειδωνίας) : Λυπάμαι για αυτό που έγινε σήμερα. Τέτοια διαιτησία δεν εχω ξαναδεί στην ζωή μου. Τόσο εμπαθείς ανθρώπους που ήρθαν απλά για να χαλάσουν τις ημέρες των 2 ομάδων. Με την άλλη ομάδα δεν ανταλλάξαμε κουβέντα και σηκώθηκε και έφυγε 15 δευτερόλεπτα αφού το έχει καθαρίσει μόνος του το ματς με τεχνικές ποινές, σηκώθηκε και έφυγε. Λες και απειλείται η ζωή του και πήγε και κρύφτηκε στα αποδυτήρια δεν ξέρω γιατί. Δηλαδή αυτά είναι γελοία πράγματα. Αυτός ο άνθρωπος δεν έχει θέση σε αυτό το πρωτάθλημα. Είναι επικίνδυνος. Σε ένα παιχνίδι που δεν έχει σημασία για κανένα , ερχόμαστε να παίξουμε και να δούμε τους φίλους μας, να μας το κάνει αυτό το πράγμα. Είναι απαράδεκτο.”