30/11/2017 21:30 Elite League A 17/18 40'

Ποσειδωνία129121245
Motor Oil87192155

Enersize Sport Club
Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Σε ένα μέτριο αγωνιστικά παιχνίδι, ανάμεσα σε δύο ομάδες που δεν είχαν πανηγυρίσει νίκη φέτος στο πρωτάθλημα, η ομάδα της MOTOR OIL πήρε τη νίκη με 55-45 επί της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ χάρη στο καλό της 2ο ημίχρονο! Έτσι η ομάδα των διυλιστηρίων μπορεί να ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον στο πρωτάθλημα της Elite League A, ενώ η έμπειρη ομάδα της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ περιμένει την επιστροφή των τραυματιών της για να αποδώσει καλύτερο μπάσκετ.

Άστοχες ήταν και οι δύο ομάδες στην αρχή του αγώνα. Η ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ είχε καλύτερο ρυθμό στην επίθεση από τους αντιπάλους της, γύρναγε καλύτερα την μπάλα, έλεγχε τα ριμπάουντ, όμως η πιεστική άμυνα της MOTOR OIL μαζί με την αστοχία τους σε κάποια ελεύθερα σουτ δεν τους επέτρεψε να πάρουν κάποια ουσιαστική διαφορά. Η MOTOR OIL από την άλλη είχε ενέργεια στο παιχνίδι της, πλην όμως του εντυπωσιακού Λογοθέτη (8 πόντους με 2/2 δίποντα και 1/1 τρίποντο) ήταν απελπιστικά άστοχη στα ελεύθερα σουτ που της «έδινε» η άμυνα ζώνης της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ. Έτσι δύο τρίποντα των Ζάγκα και Σπηλιωτόπουλου έφεραν το +4 (12-8) του δεκαλέπτου.

Η εικόνα του μας παρέμεινε ίδια και στην 2η περίοδο. Η ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ έφτασε στο double score (16-8) με καλάθια των Ζάγκα και Μεϊδάνη με την MOTOR OIL να απαντάει με τους Κοκώνα και Χαιρέτη (16-12). Η αστοχία και των δύο ομάδων συνεχίστηκε με το ημίχρονο να κλείνει στο 21-15, σκορ εξαιρετικά χαμηλό για την ποιότητα και των δύο ομάδων.

Άλλη MOTOR OIL εμφανίστηκε στο 2ο ημίχρονο. Μέχρια τα μέσα του 3ου δεκαλέπτου η ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ διατηρούσε το προβάδισμα (29-22), πριν ξεκινήσει ο βομβαρδισμός τριπόντων για την ομάδα του Θεοδωρίδη, καθώς πέτυχαν συνολικά 8 τρίποντα στο 2ο ημίχρονο. Με πρωταγωνιστές τους Καρύτσα και Σοφό (πέτυχαν 4 και 3 τρίποντα αντίστοιχα στην επανάληψη) η MOTOR OIL άρχισε να πετυχαίνει τα ελεύθερα σουτ της , απέκτησε ψυχολογία που αποτυπώθηκε και στην ένταση της άμυνας της και πήρε κεφάλι στο σκορ με 33-34 με τη λήξη του δεκαλέπτου!

Μάλιστα το 33-29 έγινε 33-42 με το σερί να φτάνει το 13-0, καθώς η μπάλα ευνοούσε τη MOTOR OIL, με την Τσόγκα να πετυχαίνει τρίποντο με ταμπλό από τα 9 μέτρα στην λήξη της επίθεσης της ομάδας του. Η έμπειρη ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ προσπάθησε για την ανατροπή (40-47), άλλαζε την άμυνα της από ζώνη σε man to man, όμως ο Καρύτσας είχε βρει ρυθμό και σκόραρε κατά βούληση. Το τελικό 45-55 ήρθε δίκαια για τους τυπικά φιλοξενούμενους.

Κορυφαίος του αγώνα ο Καρύτσας με 22 πόντους και 18 efficiency, ακολούθησε σε απόδοση ο Λογοθέτης με συνεισφορά σε άμυνα και επίθεση, θετικοί οι Σοφός, Γιαννόπουλος και Τσόγκας (άστοχος αλλά με 17 ριμπάουντ). Ο Μεϊδάνης (είχε τα γενέθλια του) κορυφαίος για την ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ, βοήθησαν και οι Σπηλιωτόπουλος, Ζάγκας και Καραβάκης.

Διαιτητές : Μαρτινάκος, Αμπελίδης.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Μεϊδάνης Ιωάννης  (Παίκτης ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ):

” Μπήκα 38 και βγαίνω 39 σήμερα. Δεν παίζουμε καλά φέτος. Δεν βρίσκουμε το ρυθμό μας. Δεν ξέρω τι φταίει, θα το βρούμε στην πορεία.. “

Τσόγκας Βασίλης (Παίκτης MOTOR OIL) :

” Συγχαρητήρια και στις 2 ομάδες για το αθλητικό τους πνεύμα. Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ μουδιασμένα και για τις 2 ομάδες με σφιχτές άμυνες. Εμείς στο 2ο ημίχρονο βάλαμε μεγάλα σουτ και κατορθώσαμε να ξεφύγουμε στο σκορ. Κάναμε την 1η μας νίκη. Συνεχίζουμε με αισιοδοξία. Καλό Μήνα σε όλους.”