02/11/2017 21:30 Elite League A 17/18 40'

Ποσειδωνία129181554
OTE Cosmote1212122157

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Στον αγώνα της 1ης Αγωνιστικής μεταξύ της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ και του OTE COSMOTE, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 54 – 57.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν διστακτικές στα πρώτα 3 λεπτά, με τα ποσοστά να είναι χαμηλά αλλά στην πορεία οι παίκτες λύθηκαν και βρήκαν τα πατήματα τους με το σκορ να είναι 5 – 4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν να βελτιώνουν το παιχνίδι και τα ποσοστά τους, έμειναν κοντά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 12 – 12.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και πάλι το παιχνίδι σε σετ κυρίως επιθέσεις, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τις ελεύθερες τελικές επιλογές, οι άμυνες όμως δυνάμωσαν και αυτές και έγιναν όλο και πιο physical, με το σκορ να είναι 18 – 15 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε με πολλές απόπειρες αιφνιδιασμών και από τις δύο πλευρές, οι παίκτες συνέχισαν να λύνονται επιθετικά και το ημίχρονο με εύστοχο τρίποντο του Τσαμπούρη Χ. έκλεισε με σκορ 21 – 24.

Στο 3ο Δεκάλεπτο από την αρχή ο ΟΤΕ άσκησε press με παγίδες, η Ποσειδωνία αντέδρασε όμως καλά και οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 29 – 30 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα επόμενα 5 λεπτά οι γηπεδούχοι άρχισαν να σημαδεύουν συστηματικά το ζωγραφιστό των αντιπάλων και με διαδοχικές λύσεις από τους ΚΑΝΑΤΟΥΛΑ Α. και NOVARA A. πέρασαν μπροστά στο σκορ, οι παίκτες του ΟΤΕ περιορίστηκαν σε μακρινά σουτ απέναντι στην ζώνη και η περίοδος έκλεισε με σκορ 39 – 36.

Στο 4ο Δεκάλεπτο η Ποσειδωνία ανέβασε το προβάδισμα στις 3 κατοχές για πρώτη φορά στα πρώτα 2 λεπτά αλλά παρόλα αυτά στην πορεία ο ΟΤΕ έδειξε μεγαλύτερη αμυντική προσήλωση, έβγαλε διαδοχικές άμυνες και με διαδοχικούς αιφνιδιασμούς έκανε ένα run 8 – 0 και ξαναπέρασε μπροστά, με το σκορ να είναι 47 – 47 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν το run και πάλι κυρίως με αιφνιδιασμούς πήραν προβάδισμα 2 κατοχών, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 50 – 54 με 3′ και 51 – 54 με 2′ για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά του αγώνα οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, η διαφορά παρέμεινε μεταξύ 1 – 2 κατοχών και το σκορ ήταν 54 – 56 με 1′ και 54 – 56 με 22” και κατοχή για Ποσειδωνία η οποία είχε την ευκαιρία με τρίποντο του Ζαγκά Α. να κερδίσει το παιχνίδι και με επιθετικό ριμπάουντ και προσπάθεια του NOVARA A. να το στείλει στην παράταση αλλά δεν ευστόχησε με αποτέλεσμα η ομάδα του ΟΤΕ να πάρει τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΚΑΝΑΤΟΥΛΑΣ Α. με 13 και ΖΑΓΚΑΣ Α. με 8, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ Π. με 16 (2) και ΚΑΝΛΗΣ Π. με 10 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Χρηστίδης Η., Αργυρούδης Μ.

Κατσαίτης Γεώργιος (Coach OTE COSMOTE)

”Σημερα εγινε ενα παιχνίδι που και οι 2 ομαδες ηθελαν το αποτέλεσμα αλλα ταυτόχρονα είμαστε και ανετοιμοι. Απο πλευράς μας σε πολλα σημεία του παιχνιδιού δεν παιξαμε οπως επρεπε στην άμυνα ενω δειγμα οτι δεν υπάρχει ακομα ο ρυθμος ηταν και αρκετα χαμένα σουτ. Στην τέταρτη περίοδο λειτούργησε περισσότερο ο εγωισμός των παιδιών,βγαλαμε ενεργεια αμυντικά και στο transition πηραμε κάποιους εύκολους πόντους ενω παράλληλα μπηκαν και κάποια καλάθια και μπορέσαμε να αλλάξουμε την ψυχολογία μας. Τα υπόλοιπα που συνέβησαν δε θέλω και δεν εχει νόημα να τα σχολιάσω. Τα σημεία που αφορούν εμας θα τα διορθώσουμε, κραταμε το αποτέλεσμα και συνεχίζουμε. Καλη σεζόν σε όλους με υγεία πάνω απ όλα.”