21/02/2018 21:45 Elite League A 17/18 40'

Ποσειδωνία0919122161
Kaizen Gaming1509201660

Κλειστό Νέας Πεντέλης
Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Σε ένα συναρπαστικό ματς με συνεχείς εναλλαγές συναισθημάτων, η Ποσειδωνία κατάφερε να πανηγυρίσει μια σπουδαία νίκη με 61-60 ενάντια σε έναν σπουδαίο αντίπαλο την Stoiximan. Έτσι, οι νικητές πήραν το δεύτερο συνεχόμενο ροζ φύλλο, δείχνοντας ότι ανακάμπτουν, ενώ η Stoiximan έχασε σημαντικό έδαφος στο κυνήγι της 1ης θέσης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Stoiximan να μπαίνει πολύ δυνατά και να εκμεταλλεύεται την ευστοχία της από τα 6,75 , φτάνοντας γρήγορα σε διψήφια διαφορά (3-13). Η Ποσειδωνία όμως με καλάθια του Μεϊδάνη κατάφερε να κλείσει λίγο την διαφορά με το τέλος του δεκαλέπτου στο -6 (9-15). Η 2η περίοδος ξεκίνησε με την Stoiximan να προσπαθήσει να διατηρήσει την διαφορά σε αυτά τα επίπεδα. Οι γηπεδούχοι όμως με την άνοδο τους στην άμυνα και με την ταυτόχρονη είσοδο του Ζάγκα στο γήπεδο, που πήρε το όπλο του, ψαλίδισαν την διαφορά, φτάνοντας μάλιστα να προηγηθούν με 23-22, 2 λεπτά πριν την ανάπαυλα. Μάλιστα, έκλεισαν την διαφορά και στο +4 (28-24), μέχρι το ημίχρονο.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε σε χαμηλό τέμπο με τις 2 ομάδες να πηγαίνουν κοντά στο σκορ. Η Stoiximan όμως εκμεταλλευόμενη την δύναμη της στο καλάθι με τον Παπάζογλου, κατάφερε να κάνει ένα εκπληκτικό τελευταίο 5λεπτο στην 3η περίοδο και να μετατρέψει το εις βάρος της 32-28 σε 38-44 μέχρι το τέλος της περιόδου. Στην τελευταία περίοδο με τον Δασκαλάκη να ανεβάζει στροφές κατάφερε να προηγηθεί στα μισά και με +9 (43-52), δείχνοντας ότι πλέον κρατάει την τύχη του αγώνα στα χέρια της. Η Ποσειδωνία κατάφερε όμως σε ένα λεπτό να εξανεμίσει την διαφορά στο καλάθι (50-52), προμηνύοντας μας πλέον για ένα συναρπαστικό φινάλε. Πηγαίνοντας προς το τέλος και με το σκορ στο 54-58, ο Σπηλιωτόπουλος ήταν ψύχραιμος στα 40΄΄ από την γραμμή των βολών μειώνοντας σε 56-58. Στην συνέχεια η Stoiximan έπαιξε με τον χρόνο με τον Τζανή να χάνει τρίποντο στο τέλος της επίθεσης, τον Καραβάκη να παίρνει ένα σημαντικό ριμπάουντ και τον Σπηλιωτόπουλο να σημειώνει καλάθι στον αιφνιδιασμό (κάκιστη επιστροφή από Stoiximan), κάνοντας έτσι το 58-58 και με 9΄΄ πλέον στο ταμπλό. Στα 4΄΄ ο Παυλιάς κέρδισε 2 βολές για την ομάδα του κι ευστοχώντας και στις 2, φάνηκε ότι θα γίνει ο ήρωας για την ομάδα του. Με την επαναφορά από το κέντρο για την Ποσειδωνία, αυτά τα 4΄΄ φάνηκαν ότι ήταν υπεραρκετά. Έτσι, ο Ζάγκας, που είχε σωπάσει από την 2η περίοδο, πήρε την μπάλα και με κρεμασμένους 2 αντιπάλους πάνω του, κατάφερε να ευστοχήσει σε ένα φοβερό τρίποντο σε νεκρό χρόνο κάνοντας το τελικό 61-60 και να δώσει την νίκη στην ομάδα του σε αυτό το συναρπαστικό ματς.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές δεν θα μπορούσε να ήταν άλλος πέρα από τον ήρωα της τελευταίας στιγμής, τον Ζάγκα που σημειώσε 14 πόντους. Σημαντικές βοήθειες κοντά στο καλάθι, έδωσε κι ο Ανδριόπουλος με 15π και 10ριμπ. Στην αντίπερα όχθη, ανεπανάληπτο ματς έκανε ο Παπάζογλου με 19π. και 27ριμπ. και τον Δασκαλάκη να δίνει σημαντικές βοήθειες.

Διαιτητές : Ζακεστίδης, Αντωνόπουλος

Μεϊδάνης (Παίκτης Ποσειδωνίας) : «Συναρπαστικό παιχνίδι, μας το χρωστούσε η τύχη. Γενικώς έχουμε χάσει πολλά παιχνίδια στον πόντο. Μάλιστα και με την Stoiximan είχαμε χάσει στον πόντο, χάνοντας 2 βολές σε νεκρό χρόνο. Δεύτερη συνεχόμενη νίκη. Γενικώς φέτος δεν παίζουμε καλά, μάλλον μας πήρε λίγο παραπάνω χρόνο να βρούμε τον ρυθμό μας. Δεν ξέρω αν προλαβαίνουμε τώρα, αλλά έχουμε και το Κύπελλο μπροστά μας. Καλή συνέχεια σε όλους.»

Λάσκαρης (Παίκτης Stoiximan) : « Συγχαρητήρια στους αντιπάλους. Ήταν ένα ωραίο παιχνίδι, αμφίρροπο. Κρίθηκε στο τελευταίο σουτ. Στον 1ο γύρο τους είχαμε κερδίσει εμείς σε νεκρό χρόνο, τώρα μας κέρδισαν αυτοί με αυτόν τον τρόπο. Έτσι είναι το μπάσκετ. Για μας είναι μια δύσκολη βραδιά, θα προσπαθήσουμε να συνέλθουμε για την συνέχεια.»