ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ vs ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΘΗΝΩΝ

18/03/2019 21:45 Super League A 18/19 17 40'

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Στον Αγώνα της 17ης Αγωνιστικής μεταξύ της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ και του ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΑΘΗΝΩΝ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 65 – 69.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν αργό τέμπο και οργανωμένες επιθέσεις απέναντι στην ζώνη, τους γηπεδούχους να ευνοούνται από αυτό το παιχνίδι παίρνοντας διαφορά 1 – 2 κατοχών, με το σκορ να είναι 10 – 4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου η ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ ανέβασε το προβάδισμα σε 9 πόντους αλλά κάπου εκεί ο ΔΣΑ αντέδρασε και με δικό του run 0 – 5 μείωσε, οι δύο αντίπαλοι βρήκαν πατήματα και ρυθμό και έμειναν κοντά, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 16 – 15.

Στο 2ο Δεκάλεπτο του αγώνα οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν οργανωμένο, καθαρό και ανταγωνιστικό μπάσκετ, με το τέμπο όμως να ανεβαίνει, τους παίκτες του ΔΣΑ να είναι καλύτεροι στο ανοιχτό γήπεδο και με σερί 0 – 10 στα τελευταία 5 λεπτά της 2ης περιόδου πήραν προβάδισμα 3 κατοχών, οι αντίπαλοι τους όμως με δικό τους σερί 7 – 0 μάζεψαν την διαφορά και το σκορ διαμορφώθηκε σε 29 – 32 στο τέλος του ημιχρόνου. Στο 2ο Ημίχρονο και οι δύο ομάδες γύρισαν σε άμυνα man, με το καλημέρα οι γηπεδούχοι πίεσαν σε κάθε ευκαιρία για αιφνιδιασμούς αλλά χαρακτηρίστηκαν από βιαστικές τελικές επιλογές, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι με αρκετά επιθετικά ριμπάουντ και με πρωταγωνιστή επιθετικά τον Κόλλια Κ. ξαναπήραν διαφορά 3 κατοχών και έκλεισαν την 3η περίοδο με σκορ 46 – 55. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στην αρχή με το σκορ να είναι 52 – 62 με 5 λεπτά για λήξη, αλλά κάπου εκεί οι παίκτες της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ δείχνοντας μεγάλη μαχητικότητα δεν άφησαν το παιχνίδι με αποτέλεσμα να κάνουν ένα run 8 – 0, να μειώσουν σε μία κατοχή και να ξαναγυρίσουν στο παιχνίδι, οι δύο ομάδες neck and neck στα τελευταία 2 λεπτά και το σκορ διαμορφώθηκε σε 65 – 67 με 20” και κατοχή για ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ στην οποία όμως δεν κατάφερε να σκοράρει με αποτέλεσμα η ομάδα του ΔΣΑ να διατηρήσει το προβάδισμα και να πάρει τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σπηλιωτόπουλος Α. με 15 (2) και Ρέππας Κ. με 13 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Παπαγιαννόπουλος Ν. με 19 (3) και Κόλλιας Κ. με 15 (5) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Αποστολίδης, Βαγγάλης