62 - 50

18/02/2019 21:40 Super League A 18/19 14 40'

Ποσειδωνία917211562
UCI79161850

Στον Αγώνα της 14ης Αγωνιστικής μεταξύ της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ και της UCI οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62 – 50.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης, ενώ στο επιθετικό κομμάτι προτίμησαν μεγάλες επιθέσεις, με τους γηπεδούχους με εύστοχο τρίποντο να καταφέρνουν να ανοίξουν το σκορ, τους φιλοξενούμενους να απαντούν άμεσα με ένα run 7 – 0 και το σκορ να γίνεται 3 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έσφυξαν την άμυνα τους σταματώντας το σερί της αντίπαλης ομάδας και κλέβοντας μπάλες έκαναν δικό σερί 6 – 0, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 9 – 7.

Στο 2ο Δεκάλεπτο η ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ βρήκε λύσεις απέναντι στην ζώνη της αντίπαλης ομάδας, με διαδοχικές assist κατάφερε να πάρει προβάδισμα 2 κατοχών και το σκορ ήταν 11 – 12 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι σιγούρεψαν τα ριμπάουντ και έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς κερδίζοντας διαφορά 10 πόντων, οι παίκτες της UCI δεν είχαν καλές επιστροφές και είδαν το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 26 – 16.

Στο 3ο Δεκάλεπτο ο Ζάγκας Α. μπήκε ζεστός με δύο τρίποντα (και 23 πόντους μέχρι εκείνη την στιγμή) αλλά η UCI βρήκε και αυτή ρυθμό και λύσεις απέναντι στην άμυνα των αντιπάλων, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 36 – 27 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία της περιόδου το παιχνίδι είχε πολλές φάσεις και επαφές κοντά στο καλάθι με τους παίκτες της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ όμως να ευνοούνται από αυτό και να διευρύνουν την διαφορά κλείνοντας την περίοδο με σκορ 47 – 32.

Στο 4ο Δεκάλεπτο στα πρώτα 2 λεπτά οι παίκτες και από τις δύο πλευρές δεν κατάφεραν να βάλουν καλάθι αλλά στην πορεία οι φιλοξενούμενοι έκαναν ενα σερί 6 – 0 ενώ οι γηπεδούχοι απάντησαν με καλάθια κοντά στο καλάθι, με το σκορ να είναι 53 – 42 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα η UCI συνέχισε να δείχνει διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα δεν κατάφερε να μειώσει σε κανένα σημείο και η ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ διατήρησε τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και μια διαφορά 10+ πόντων έως το τέλος παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΚΑΡΑΒΑΚΗΣ Δ. με 12 (2) και ΔΕΔΟΥΣΗΣ Π. με 11, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι ΦΙΛΙΠΠΟΥ Α. με 16 (1) και ΤΖΙΓΚΟΥΝΑΚΗΣ Α. με 9 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ορφανός Ι., Ορφανός Ε.