ΣΙ ΠΙ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ

18/01/2018 20:00 Commercial League 17/18 40'

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Στον Αγώνα μεταξύ της ΣΙ ΠΙ και της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 54 – 49.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με καλά πατήματα, επέλεξαν οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, έδειξαν υπομονή και γύρισαν την μπάλα με το σκορ να είναι 10 – 8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια ο ρυθμός παρέμεινε ίδιος αλλά η ΣΙ ΠΙ με διαδοχικά κλεψίματα και πολυπρόσωπη επίθεση έκανε ένα run 8 – 0 και ανέβασε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με τους αντιπάλους της να αρχίζουν να αντιμετωπίζουν πρόβλημα απέναντι σε οργανωμένη άμυνα αλλά έπαιξαν καλή άμυνα στα τελευταία 2 λεπτά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 18 – 10.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με καλάθι του Μουσταφέρη Β. η διαφορά και πάλι στους 10 πόντους, ενώ η ΣΙ ΠΙ άρχισε να έχει και πολλές 2ες επθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ, με το παιχνίδι να συνεχίζει σε σετ επιθέσεις, την ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ να μένει χωρίς καλάθι για 4 λεπτά και να βλέπει το σκορ να διαμορφώνεται στο 29 – 12 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τους παίκτες της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ να αρχίζουν να δείχνουν σημάδια ζωής, να βελτιώνονται και στις δύο πλευρές του γηπέδου και με 3 σερί τρίποντα των Διαμαντόπουλου Σ. και Beko D. μείωσαν σε 7 πόντους και με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Μεγαλοοικονόμου Ι. ολοκλήρωσαν run 11 – 0 σε 3 λεπτά και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 30 – 25.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες έπαιξαν καλό, ορθολογικό και καθαρό μπάσκετ, με τους παίκτες της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ να συνεχίζουν να δείχνουν μεγάλη μαχητικότητα και διάθεση έως το τέλος, μένοντας κοντά έως το τέλος και κερδίζοντας το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου και τους παίκτες της ΣΙ ΠΙ να συνεχίζουν να διατηρούν τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και μία διαφορά 2 – 3 κατοχών έως το τέλος παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ροδίτης Ν. με 20 (1) και Μουσταφέρης Β. με 17, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Μεγαλοοικονόμου Ι. με 20 και Διαμαντόπουλος Σ. με 12 (3) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Αργυρούδης, Μαρτινάκος