ΣΙ ΠΙ1210201860
Σκλαβενίτης2218142074

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Πολύ σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε η ομάδα του Σκλαβενίτη το βράδυ της Τρίτης 12/06 στο κλειστό των Μελισσίων απέναντι στην πρωταθλήτρια ομάδα της ΣΙΠΙ και έτσι κατάφερε και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του κυπέλλου. Οι φιλοξενούμενοι φανερά πιο διαβασμένοι σε σχέση με τον τελικό του πρωταθλήματος δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο και έτσι πανηγύρισαν μια σημαντική πρόκριση απέναντι σε έναν σπουδαίο αντίπαλο.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν αφηνιασμένοι στο παρκέ  παίζοντας εξαιρετική άμυνα πάνω στα ατού των αντιπάλων, ενώ επιθετικά με τους 5 πόντους του Μιχαϊλίδη τους 2 του Γιοβάνη και τους άλλους 2 του Χριστοδούλου το σκορ έγινε 0 – 9! Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να κόψουν τον δρόμο προς το καλάθι τους στους αντιπάλους αφού η άμυνα ζώνης τους είχε πολλά κενά που εκμεταλλεύονταν οι παίχτες του Σκλαβενίτη. Στην συνέχεια με το τρίποντο του Μιχαϊλίδη η διαφορά ξεπέρασε τους 10 πόντους και το σκορ έγινε 9 – 20. Στο τελείωμα όμως του δεκαλέπτου ο Ροδίτης για την ΣΙΠΙ κατάφερε και μείωσε με εύστοχο σουτ 3ων πόντων κάνοντας το 12 – 22.

Στην 2η περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό αρχικά στην άμυνα όπου οι μόνοι που κατάφερναν να σκοράρουν από την ομάδα της ΣΙΠΙ ήταν ο Ροδίτης και ο Δαλμύρας αλλά και αυτοί με ιδιαίτερη δυσκολία. Ο coach Ελευθεριάδης παρόλο τις αλλαγές που έκανε στο ρόστερ, δεν είδε καμία χαλάρωση ή έλλειψη συγκέντρωσης  και συγκεκριμένα με την είσοδο του Παζάρα το σκοράρισμα έγινε ακόμη πιο εύκολο αφού ο εν λόγω παίχτης πέτυχε τους 10 από τους 18 πόντους της ομάδας του. Έτσι το τελείωμα του ημιχρόνου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 22 – 40.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βελτίωσαν σημαντικά το παιχνίδι τους τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά. Αμυντικά έκλεισαν καλά τον Χριστόδουλο και έτσι οι γηπεδούχοι για μεγάλο χρονικό διάστημα  πετύχαιναν πόντους μόνο από την γραμμή της φιλανθρωπίας. Επιθετικά Ροδίτης και Δαλμύρας πήραν την ομάδα στις πλάτες τους με αποτέλεσμα μετά τα μισά της περιόδου να ρίξουν την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους και στην συνέχεια να να την φτάνουν μέχρι και τους 7 (41 – 48). Σε εκείνο το σημείο όμως οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ξαναβρίσκουν την συγκέντρωση τους και με 4 πόντους του Χριστόδουλου και άλλους 2 του Γιοβάνη τελείωσαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 42 – 54.

Στην τελευταία περίοδο οι παίχτες του Σκλαβενίτη δεν ήταν διατεθημένοι να κάνουν το λάθος και να χαλαρώσουν γιατί η αντίπαλη ομάδα δεν θα το άφηνε έτσι. Οι φιλοξενούμενοι λοιπόν μπήκαν εξίσου συγκεντρωμένοι στο πλάνο που ακολουθούσαν μέχρι και τότε και με πολύ καλό τον Παζάρα αλλά και τον Μιχαϊλίδη κατάφεραν και διατήρησαν την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους και έτσι ήρθε φυσιολογικά και η νίκη με σκορ 60 – 74.

Για τους νικητές πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν τόσο ο Παζάρας όσο και ο Μιχαϊλίδης που πέτυχαν 25 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ για την ομάδα της ΣΙΠΙ για ακόμη μια φορά φανταστική εμφάνιση έκανε ο Δαλμύρας που πέτυχε 35!

Διαιτητές : Σιδέρης, Καλογριάς & Σελλήνας.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Παζάρας Αποστόλης (Παίχτης Σκλαβενίτη) : “Γεια σας. Πήραμε την ρεβάνς από την ομάδα που κέρδισε το πρωτάθλημα. Ήταν μια κακή στιγμή το πρωτάθλημα. Αποδείξαμε και τώρα και στο παιχνίδι μέσα στην χρονιά που κερδίσαμε με μεγάλη διαφορά και εύκολα την ομάδα της ΣΙΠΙ.Πάμε να σηκώσουμε τον τίτλο που απέμεινε, θα ήταν καλύτερα το double αλλά από το τίποτα καλό και το κύπελλο. “

Κουτσουράκης Αντώνης (Παίχτης ΣΙΠΙ) : “Δεν μπήκαμε τόσο δυνατά όσο θα θέλαμε. Το γυρίσαμε μετά. Κάποια σφυρίγματα από τους διαιτητές δεν μας άφησαν να το κερδίσουμε το παιχνίδι. Θα δείξει. Ευχαριστώ.”