62 - 31

14/11/2018 19:30 Commercial League B 18/19 3 40'

ΣΙ ΠΙ112322662
Generali1375631

Στον Αγώνα της 3ης Αγωνιστικής μεταξύ της ΣΙ ΠΙ και της GENERALI ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ HELLAS Α.Ε., οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62 – 31.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι η GENERALI με 5 σερί πόντους του Δήμου Π. ξεκίνησε με σκορ 0 – 5 στα πρώτα 3 λετπά, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο, οι δύο ομάδες να έχουν πολλά λάθη και το σκορ ήταν 2 – 5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά η ΣΙ ΠΙ ξεκόλλησε επιθετικά και με τρίποντο της Μάλαμα Μ. ισοφάρισε, οι άμυνες όμως έγιναν πιο physical, οι δύο ομάδες είχαν πολλά φάουλ και η περίοδος έκλεισε με σκορ 11 – 13.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Γιαννόπουλου Κ. συνέχισαν το run και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά, ενώ στην συνέχεια με διαδοχικά κλεψίματα και αιφνιδιασμούς του Δαλμυρά Κ. και 2 σερί τρίποντα από τον ίδιο έκαναν ένα run 13 – 1 στα πρώτα 3 λεπτά και το σκορ ήταν 26 – 14 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι σε σετ κυρίως επιθέσεις, κάτι που ευνόησε τους φιλοξενούμενους οι οποίοι με πρωταγωνιστές τους Δημητρίου Α. και Δήμου Π.. μείωσαν σε 2 κατοχές αλλά οι αντίπαλοι τους πίεσαν και πάλι την μπάλα με αποτέλεσμα να βγάλουν και πάλι άμυνες και αιφνιδιασμούς, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 34 – 20.

Τόσο στο 3ο Δεκάλεπτο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό του αγώνα και το αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της GENERALI να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να επιβάλλουν το παιχνίδι τους και τους παίκτες της ΣΙ ΠΙ να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μια διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Δαλμυράς Κ. με 28 (5) και Γιαννόπουλος Κ. με 14 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Δήμου Π. με 10 και Ζερβουδάκης Γ. με 5 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Αποστολίδης Β., Παπαγεωργίου Δ.