71 - 64

09/05/2023 22:00 Commercial Cup 22/23 4 40'

Kyklades Maritime1917191671
Σκλαβενίτης1620171164

Στον αγώνα μεταξύ της Kyklades Maritime και της Σκλαβενίτης, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 71-64.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 ομάδων επέλεξαν άμυνα ζώνης για να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Οι ομάδες εκδήλωναν οργανωμένες επιθέσεις και παρέμεναν κοντά στο σκορ το οποίο στα πρώτα 5 λεπτά ήταν 6-8. Στη συνέχεια υιοθέτηση γρήγορων επιθέσεων και από τις 2 πλευρές βοήθησε το παιχνίδι να ανοίξει και τους γηπεδούχους με ένα σερί 5 πόντων να παίρνουν τα ηνία του αγώνα και να προηγούνται με 19-16 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στo δεύτερο δεκάλεπτο, οι άμυνες σκλήρυναν δυσκολεύοντας έτσι την παραγωγικότητα της κάθε πλευράς. Παρ όλα αυτά οι επιθέσεις ήταν αποτελεσματικές και το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 27-23. Στο υπόλοιπο της περιόδου με διαρκείς εναλλαγές στο σκορ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στους 36 πόντους και έδωσαν πολλές υποσχέσεις για τη συνέχεια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αλλάζουν την άμυνά τους σε ατομική προκειμένου να ανακατέψουν την τράπουλα. Η απόφαση αυτή είχε αρνητικό πρόσημο αφού οι φιλοξενούμενοι με ένα καλό ξεκίνημα πέρασαν μπροστά και ήταν στο 40-41 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία, αγώνας απέκτησε ξανά καλύτερο επιθετικό ρυθμό με τους παίκτες τhς Kyklades να βρίσκουν το στόχο με μεγαλύτερη ευστοχία και να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 55-53.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι άμυνες και των 2 πλευρών ήταν πολύ καλές κάτι το οποίο έδινε στον κάθε εμπλεκόμενο του αγώνα την πίστη πως μπορεί να κατακτήσει τη νίκη αφού οι ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ το οποίο απομένει για τη λήξη ήταν ισόπαλο στους 60 πόντους. Στα κρίσιμα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι παίκτες της Σκλαβενίτης είχαν καταβληθεί  από την κούραση λόγω του χαμηλού βάθους στο δυναμικό τους και είδαν τους αντιπάλους τους με οδηγό ένα σερί 9 πόντων να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα.

ΖΑΧΑΡΟΠΟΥΛΟΣ Δ. (ΠΑΙΚΤΗΣ KYKLADES MARITIME)