31/05/2023 22:00 Play Off Minor Elite League 22/23 40'

Σκλαβενίτης2420281385
Φ.Σ.Α.1122231975

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον αγώνα μεταξύ του Σκλαβενίτη και της Φ.Σ.Α οι πρώτοι πήραν τη νίκη με σκορ 85-75.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνες ο ρυθμός του αγώνα ήταν κανονικός με τις ομάδες να βασίζονται στις οργανωμένες επιθέσεις. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο δυναμικά ήταν γηπεδούχος η οποία στα πρώτα 5 λεπτά βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 11-5. Στη συνέχεια με καλό γύρισμα της μπάλας και με σωστές αποφάσεις στην εκτέλεση των προσπαθειών τους, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 24-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να φανούν καλύτεροι οι οποίοι έχοντας ως όχημα τους αιφνιδιασμούς κατέβασαν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα μέχρι τα μέσα της περιόδου (35-24). Στο υπόλοιπο όμως η δυναμική τους αυτή δεν διατηρήθηκε με τους γηπεδούχους να ματσάρουν την ενέργειά τους και να διατηρούν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 44-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι επιστρατεύοντας τη δύναμή τους και εκτελώντας κοντά στο καλάθι μπόρεσαν να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα. Στην πορεία έχοντας μεγάλες συγκεντρώσεις στο παιχνίδι της, η πλευρά του Σκλαβενίτη μεγάλωσε τη διαφορά και πήρε σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη 72-56.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν με όρεξη και ενέργεια κατάφεραν να κατεβάσουν τη διαφορά αλλά δεν είχαν απαντήσεις για την απειλή κάτω από το καλάθι τους. Έτσι το σκορ με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη ήταν 78-68. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι ομάδες ήταν για ακόμα μια φορά ισοδύναμες, κάτι που επιβεβαίωσε τον οριακό χαρακτήρα του αγώνα αλλά ταυτόχρονα και το ροζ φύλλο αγώνα για τους γηπεδούχους.