66 - 34

22/11/2022 22:00 Group B 22/23 4 40'

Σκλαβενίτης2414141466
Cepal91113234

Στον Αγώνα της 4ης αγωνιστικής μεταξύ της Σκλαβενίτης και της Cepal Hellas οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 66-34.

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι με άμυνα man to man ενώ οι φιλοξενούμενοι με ζώνη ξεκίνησαν την προσπάθεια τους για την νίκη. Η ομάδα που ευτύχησε να πάρει το αρχικό προβάδισμα στον αγώνα με σερί 7 πόντων  και το σκορ ήταν 12-2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κυριαρχούν στον αγώνα αυξάνοντάς διαρκώς την υπερ τους διαφορά και δείχνοντας πως έχουν έρθει αποφασισμένοι  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 24-8.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι οργανωμένες επιθέσεις με το γρήγορο τέμπο, έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να ρίξουν την διαφορά κατά λίγους πόντους αλλά χωρίς να γίνουν απειλητικοί και το σκορ ήταν 26-13 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και για ακόμη μια φορά ανέβασαν τη διαφορά σε ακόμα μεγαλύτερα επίπεδα με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 38-19.

Στην αρχή του 2ου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με σερί 4 πόντων, δείχνοντας πως έχουν μαχητικότητα και το σκορ ήταν 48-25 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι παίκτες της Cepal συνέχιζαν να μειώνουν τη διαφορά, ωστόσο το έδαφος που έπρεπε να καλύψουν ήταν μεγάλο με την περίοδο να κλείνει με σκορ 52-32.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την περίοδο με σερί 4 πόντων και ταυτόχρονα αμυντικά κράτησαν τους αντιπάλους τους στο 0 και το σκορ ήταν  63-32 με 5 λεπτά να απομένουν για την λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, η χαλαρότητα επικράτησε και από τις 2 πλευρές, με τους πόντους να σημειώνονται με το σταγονόμετρο με το παιχνίδι να λήγει με σκορ 66-34.