75 - 67

19/01/2024 21:30 Super League 23/24 8 40'

Σκλαβενίτης1416222375
Frezyderm1423171367

Στον Αγώνα της 8ης Αγωνιστικής μεταξύ της ομάδας Σκλαβενίτης και της ομάδας Frezyderm οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 75-67.

Στη 1η περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να δώσουν ένα γρήγορο τέμπο στο παιχνίδι και κάνοντας οργανωμένες επιθέσεις κατάφεραν να προηγηθούν 7-12 στα 5 πρώτα λεπτά. Στην πορεία οι γηπεδούχοι παίζοντας καλύτεροι άμυνα κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι κλείνοντας έτσι την 1η περίοδο με σκορ 14-14.

Στη 2η περίοδο από την μια η αστοχία της πρώτης ομάδας και η καλή επιθετική λειτουργία της άλλης έδωσαν στην ομάδα της Frezyderm εύκολα καλάθια παίρνοντας έτσι ένα ελαφρύ προβάδισμα στο σκορ (30-37).

Στη 3η περίοδο η πρώτη ομάδα άρχισε να πρεσάρει και να μειώνει καθώς πέτυχαν τρίποντα και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια από τα πρώτα 5 λεπτά (43-43). Στην συνέχεια η πρώτη ομάδα πέρασε για ένα πόντο διαφορά , όμως η δεύτερη ομάδα έδειξε την μαχητικότητά της και κατάφερε να επικρατήσει στην λήξη της 3ης περιόδου με δύο πόντους διαφορά (52-54).

Στο 4ο Δεκάλεπτο τα δεδομένα άλλαξαν η πρώτη ομάδα έκανε το come back και γύρισε το παιχνίδι σε 69-63 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα . Πριν την λήξη του αγώνα είχαν και οι δύο ομάδες δυνατές αναμετρήσεις κάτω από το καλάθι όμως επικράτησε η πρώτη ομάδα και έφερε την νίκη για την ομάδα του(75-67).

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Στρατομήτρος Ταξιάρχης (37 πόντους και 15 ριμπάουντ) και ο Παπαιωάννου Δημήτρης ( 23 πόντους και 10 ριμπάουντ) , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Χαριτόπουλος Δημήτριος (30 πόντους και 3 ριμπάουντ) και ο Γκοτζής Νικόλαος (12 πόντους και 9 ριμπάουντ) .

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της ομάδας Frezyderm να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της ομάδας Σκλαβενίτη να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την Νίκη.