72 - 51

16/01/2018 21:00 Commercial League 17/18 40'

Σκλαβενίτης1321162272
Σ.Υ.Τ.Α.102213651

Στον αγώνα μεταξύ του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ και του ΣΥΤΑ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 72 – 51.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες σε σετ κυρίως επιθέσεις, δείχνοντας υπομονή και ψάχνοντας τους ελεύθερους παίκτες αλλά οι άμυνες κυριάρχησαν, τα ποσοστά ήταν πολύ χαμηλά και το σκορ 3 – 2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να πιέζουν τον ρυθμό τρέχοντας σε αιφνιδισμούς και βρίσκοντας εύκολα καλάθια, με τους γηπεδούχους να σταματούν να βασίζονται σε τρίποντα και να αρχίζουν να σημαδεύουν την ρακέτα με αποτέλεσμα να βρουν και αυτοί λύσεις, τα ποσοστά ανέβηκαν αισθητά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 13 – 10.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα οι γηπεδούχοι άσκησαν press με παγίδες, οι παίκτες του ΣΥΤΑ όμως αντέδρσαν καλά, με τις δύο ομάδες να παίζουν ορθολογικό μπάσκετ, ο ρυθμός να είναι σαφώς πιο γρήγορος με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών και από τους δύο, ο Σκλαβενίτης διατήρησε προβάδισμα 1 – 2 κατοχών αλλά ο ΣΥΤΑ έμεινε κοντά και με τρίποντο του Χασάπη Α. ισοφάρισε σε 21 – 21 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι διατήρησε πολύ καλό τέμπο, με τους παίκτες να βγάζουν ενέργεια σε κάθε φάση αλλά οι φιλοξενούμενοι ευνοήθηκαν ελαφρώς από τον γρήγορο ρυθμό και κατάφεραν να περάσουν μπροστά, οι γηπεδούχοι γύρισαν σε άμυνα ζώνης 3 – 2 και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 34 – 32.

Στο 3ο Δεκάλεπτο και πάλι οι παίκτες μπήκαν ζέστοί και με συγκέντρωση και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με τον Σκλαβενίτη να σημαδεύει τον Χριστόδουλο Δ., οι αντίπαλοί του να συνεχίζουν να γυρίζουν την μπάλα και να έχουν πολυπρόσωπη επίθεση και πολλά επιθετικά ριμπάουντ, οι γηπεδούχοι άλλαξαν και πάλι την άμυνα τους σε ζώνη 2 – 3 και το σκορ ήταν 42 – 42 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια παρόλα αυτά οι άμυνες άρχισαν να ξανακυριαρχούν και να έχουν τον πρώτο λόγο, αλλά στα τελευταία 2 λεπτά ο Σκλαβενίτης άσκησε full press και με 4 σερί πόντους του Παρούση Π. πήρε προβάδισμα 2 κατοχών κλείνοντας την περίοδο με σκορ 50 – 45.

Στο 4ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα ο ΣΥΤΑ μπήκε με καλύτερα πατήματα και με assist του Πανδή Σ και τρίποντο του Ταραμά Α. μείωσε σε 2 πόντους, αλλά η ομάδα του Σκλαβενίτη συνέχισε να σημαδεύει τον Χριστόδουλο Δ. και να βρίσκει συστηματική παραγωγή φορτώνοντας παράλληλα με φάουλ τους αντιπάλους του, το παιχνίδι συνέχισε σε οργανωμένες επιθέσεις και οι γηπεδούχοι με assist του Χριστόδουλου Δ. και τρίποντο του Βλαβιανού Γ. πήραν για πρώτη φορά διαφορά 3 κατοχών στα πρώτα 2 λεπτά ενώ στην πορεία με assist του Ασημακόπουλου Θ. και τρίποντο του Πετράκου Α. ανέβασαν το προβάδισμα στους 10 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου παίκτες του ΣΥΤΑ συνέχισαν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα αλλά παράλληλα παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης και οι παίκτες του Σκλαβενίτη κατάφεραν να διατηρήσουν τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και μια διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ασημακόπουλός Θ. με 23 (3) και Χριστόδουλος Δ. με 20, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Καλαμπόκης Β. με 12 και Χασάπης Α. με 10 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Αντωνίου, Ιασωνίδης