65 - 41

23/01/2018 20:45 Commercial League 17/18 40'

Σκλαβενίτης1316231365
Generali1108051741

Εύκολο βράδυ είχε η ομάδα του Σκλαβενίτη στο κλειστό του Περιστερίου το βράδυ της 23/01 και επικράτησε της Generali με σκορ 65 – 41. Η νίκη αυτή διατήρησε τους γηπεδούχους στην κορυφή της Commercial A κατηγορίας η οποία θα τα παίξει όλα για όλα με την ομάδα του ΟΤΕ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά ανταγωνιστικοί για περίπου ένα ημίχρονο, αλλά στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και δεν απειλήθηκαν καθόλου μέχρι την λήξη του αγώνα.

Το 1ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν λίγο πιο δυναμικά στην επίθεση και να ψάχνουν αμέσως τον Χριστόδουλο κάτω από την ρακέτα, γεγονός που τους έδωσε ένα μικρό προβάδισμα με 5 – 2. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αποτρέψουν το παιχνίδι μέσα στο ζωγραφιστό παγιδεύοντας τον ψηλό των αντιπάλων τους όταν έπαιρνε την μπάλα. Ο Σφυρής προσπαθούσε όταν έπαιρνε την μπάλα να τρέξει την ομάδα του και να πετύχει εύκολους πόντους στο transition και έτσι έγινε αμέσως το 5 – 5. Οι παίχτες του Σκλαβενίτη εναλλακτικά προσπαθούσαν να βρουν πόντους και από την περιφέρεια και χάρις ένα τρίποντο του Βλαβιανού και ένα του Πετράκου πήραν προβάδισμα με 8 – 5 και 13 – 11, που ήταν και το σκορ στο τελείωμα του 1ου δεκαλέπτου.

Στην 2η περίοδο αρχικά δεν άλλαξε κάτι σημαντικά. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα αλλά με μια μικρή διαφορά. Αρχικά ο Παρούσης με ένα και ο Πόπος με 2 δίποντα έδωσαν στην ομάδα τους προβάδισμα 4 πόντων. Οι παίχτες της Generali πιστοί στο πλάνο τους τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση κατάφερναν να μην αφήνουν τους αντιπάλους τους να ξεφύγουν και αυτό χάρις το δίποντο του ζεστού Φιλιππίδη και του αρκετά απειλητικού Βαγιά. Περίπου από το 14’ και μετά οι γηπεδούχοι πίεσαν αρκετά στην άμυνα και μπλόκαραν τους αντιπάλους τους, ενώ Μιχαϊλίδης και Πετράκος συνέχισαν να βρίσκουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με αποτέλεσμα να τελειώσει το ημίχρονο με σκορ 29 – 19.

Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν με σκοπό να τελειώσουν όσο πιο γρήγορα το παιχνίδι παίρνοντας μια διαφορά ασφαλείας από την αρχή. Ο Πόπος με ένα δίποντο και ένα τρίποντο και εν συνέχεια ο Βλαβιανός με ένα τρίποντο έδωσαν το έναυσμα για να ξεφύγουν με 39 – 22. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν με τίποτα να διασπάσουν την εξαιρετική άμυνα ζώνης των αντιπάλων τους αλλά και από την άλλη δεν μπορούσαν με τίποτα να τους περιορίσουν. Η συνέχεια ήταν ακόμα πιο παραγωγική για την ομάδα του Σκλαβενίτη μιας και σε εκείνο το σημείο ο Πετράκος με 3 τρίποντα και 2 δίποντα διαμόρφωσε το 52 – 24 που ήταν και το σκορ στο τελείωμα της περιόδου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι γηπεδούχοι το μόνο που έπρεπε να κάνουν ήταν μια σωστή διαχείρηση της διαφοράς για να φύγουν με το ροζ φύλλο του αγώνα. Οι παίχτες της Generali από ένα σημείο και μετά αποδέχτηκαν το αποτέλεσμα και έτσι έδωσαν χρόνο και σε παίχτες που δεν έχουν ιδιαίτερο χρόνο συμμετοχής σε αλλά ματς. Έτσι το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους γηπεδούχους να παίρνουν την ένατη νίκη της σεζόν με σκορ 65 – 41.

Για τους νικητές εξαιρετικός ήταν ο Πετράκος με 18 πόντους με 3/3 δίποντα και 4/4 τρίποντα. Για τους φιλοξενούμενους ο μόνος που διασώθηκε ήταν ο Βαγιάς με 9 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Διαιτητές : Ραχιώτης , Τσόλη.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Πετράκος Ανδρέας (Παίχτης Σκλαβενίτη) : “Ήταν ένας αγώνας ο οποίος στο 1ο ημίχρονο πήγαινε καλάθι με καλάθι, ήμασταν κοντά στο σκορ. Μπορούμε να πούμε ότι ήταν ανταγωνιστικοί στο 1ο ημίχρονο, μετά στο 2ο ημίχρονο,3ο & 4ο δεκάλεπτο η ομάδα έτρεξε και μπορέσαμε και βγάλαμε ενέργεια στο γήπεδο και περάσαμε μπροστά με διαφορά.”

Φιλιππίδης Κωνσταντίνος (Παίχτης Generali) : “Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Τα παιδιά είχαν περισσότερες επιλογές από εμάς. Είχαν πιο πολλά αθλητικά προσόντα από εμάς, τρέξανε και μας κερδίσανε αφού πήραν μια μεγάλη διαφορά.”