68 - 43

31/10/2017 21:15 Commercial League 17/18 40'

Σκλαβενίτης1417201768
OTE Cosmote 2101313743

Νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο της ομάδας του Σκλαβενίτη στο Πρωτάθλημα Basket της Commercial League, επικρατώντας του απρόσμενα κακού ΟΤΕ COSMOTE 2 με σκορ 68-43.

Από το 1ο δεκάλεπτο ο ΟΤΕ αντιμετώπισε πρόβλημα στο μαρκάρισμα του Χριστόδουλου. Η οδηγία του Κατσαΐτη στους παίκτες του για άμυνα από μπροστά πάνω στο ατού των γηπεδούχων δεν εφαρμόστηκε ποτέ και ο αρχηγός του Σκλαβενίτη μάζευε ριμπάουντ, σκόραρε και μοίραζε την μπάλα στους συμπαίκτες του βγάζοντας τους σε εύκολα σουτ. Ο ΟΤΕ εκτός από τα προβλήματα στην άμυνα είχε κακές επιλογές και στην επίθεση και αυτός ο συνδυασμός τον οδήγησε να μείνει πίσω στο σκορ με 12-4. Το πέρασμα του Χριστόδουλου στα τελευταία λεπτά στον πάγκο για ανάσες έδωσε ανάσες και στον ΟΤΕ ο οποίος έδειξε τον καλό του εαυτό τρέχοντας γρήγορα ένα 2-6 ,μαζεύοντας έτσι την διαφορά στο δεκάλεπτο (14-10).

Στο 2ο δεκάλεπτο  ο Σκλαβενίτης πίεσε το κατέβασμα της μπάλας αρκετά. Ο ΟΤΕ ωστόσο κατάφερε να δημιουργεί διάδρομο στο high post και να πετυχαίνει καλάθια. Στα μέσα του δεκαλέπτου ο Μέργος έδωσε εντολή στους παίκτες του να γυρίσουν σε ζώνη και παρά την προσπάθεια του ΟΤΕ να δημιουργήσει με υπερφόρτωση της δεξιάς πλευράς απειλή από το weak side δυσκολεύτηκε να συνεχίσει την καλή επαφή με το αντίπαλο καλάθι. Την ίδια ώρα οι παίκτες των γηπεδούχων κυρίως με drives πετύχαιναν καλάθια και φόρτωναν με φαουλ τους ψηλούς του ΟΤΕ πηγαίνοντας στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με σκορ 31-23.

Στο 3ο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες προσπάθησαν με fast breaks να πιάσουν απροετοίμαστες τις αντίπαλες άμυνες, με τον Σκλαβενίτη να το εφαρμόζει καλύτερα και να μεγαλώνει και άλλο την διαφορά (51-36).

Στο 4ο δεκάλεπτο τίποτα δεν λειτούργησε σωστά για την ομάδα του ΟΤΕ. Διαδοχικά λάθη σε άμυνα και επίθεση «έριξαν εικονική λευκή πετσέτα» στον αγώνα την ίδια στιγμή που ο Σκλαβενίτης συνέχιζε με τον ίδιο ρυθμό ανεβάζοντας την διαφορά στο +25 και το τελικό 68-43.

Από την ομάδα του Σκλαβενίτη  ξεχώρισαν οι Χριστόδουλος 21π 17ρ και Παζαράς με 11π (1)  , ενώ από την ομάδα του ΟΤΕ COSMOTE 2 ο Νικολακόπουλος 13π.

Διαιτητές :  ΙΑΣΩΝΙΔΗΣ – ΤΟΥΣΗΣ

Δηλώσεις Πρωταγωνιστών :

Κατσαΐτης Γ. (ΟΤΕ COSMOTE 2) : “Δεν πιστεύω ότι χάσαμε μόνο απο έναν παίκτη, ήμασταν πάρα πολύ κακοί, ειδικά για πρώτο αγώνα.… είναι δικό μας όλο το φταίξιμο, εμείς πρέπει να δούμε τι φταίει και σίγουρα αν θέλουμε να διεκδικήσουμε κάτι φέτος πρέπει να δείξουμε ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο από τον επόμενο κιόλας αγώνα.. Συγχαρητήρια στα παιδιά για την δίκαιη νίκη….”

Μέργος Κ. ( ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ) : “ Παίξαμε αρκετά καλά για πρώτο παιχνίδι και για το αριθμό των προπονήσεων που έχουμε κάνει ως τώρα, ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι, στόχος μας είναι το Πρωτάθλημα. Καλή συνέχεια στους αντιπάλους….»