10/01/2018 21:45 Commercial League 17/18 40'

Σκλαβενίτης1321121965
Raging Bulls5291430

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Ένα ήσυχο βράδυ πέρασε η ομάδα του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ απέναντι στην ομάδα των RAGING BULLS και εκμεταλεύομενη την ήττα του OTE COSMOTE πέρασε εκ νέου στην πρώτη θέση της COMMERCIAL LEAGUE A χωρίς συγκάτοικο. Το παιχνίδι ήταν μονόλογος για τον ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ, ο οποίος όντας υποψιασμένος από το ντέρμπυ του πρώτου γύρου μπήκε αποφασισμένος από το πρώτο λεπτό του αγώνα δημιούργησε  μεγάλη διαφορά στο σκορ και πήρε μια εύκολη νίκη.

Από την αρχή του αγώνα ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ επέβαλε το ρυθμό του, πίεσε στην άμυνα και με τον Ασημακόπουλου σε μεγάλη επιθετική βραδιά (πέτυχε τους 11 από τους 13 πόντους της ομάδας του στο 1ο δεκάλεπτο) πήρε την πρωτοπορία στο σκορ. Οι RAGING BULLS ήταν ιδιαίτερα άστοχοι στην επίθεση, ενώ φάνηκε να μην έχουν την απαιτούμενη ενέργεια για να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του αγώνα. Το 13-5 του 1ου δεκαλέπτου επιβεβαίωνε την ανωτερότητα του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ.

Η είσοδος του Χριστοδούλου στο 2ο δεκάλεπτο (αναγκαστικά στη θέση του Ασημακόπουλου μιας και δεν επιτρέπεται να αγωνίζονται ταυτόχρονα στην πεντάδα) έδωσε μεγάλη δύναμη στον ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ. Η προσαρμοσμένη άμυνα των RAGING BULLS πάνω στον ψηλό του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ πρόσφερε ελεύθερους χώρους στους συμπαίκτες του και κυρίως στον Γιοβάννη για εύκολα καλάθια. Η διαφορά άρχισε να αυξάνει με τους παίκτες των RAGING BULLS να είναι τρομερά άστοχοι. Το επιμέρους 21-2 του δεκαλέπτου δεν αφήνει περιθώρια για κριτική!

Με το ημίχρονο στο +27 (34-7) για τους τυπικά γηπεδούχους ο νικητής είχε κριθεί! Το 2ο ημίχρονο κύλησε σε ήρεμους ρυθμούς με τις δύο ομάδες να παίζουν πιο χαλαρό μπάσκετ και όλοι οι παίκτες να παίρνουν χρόνο συμμετοχής. Το 65-30 ήρθε φυσιολογικά για την ομάδα του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Χριστοδούλου, Ασημακόπουλος και Γιοβάννης. Όλοι οι παίκτες πάντως του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ προσέφεραν στην εύκολη νίκη της ομάδας τους. Ο Κολλέρης ο μόνος που διακρίθηκε από τους RAGING BULLS. Μεγάλος άτυχος του αγώνα ο Ασπρούλιας που πρόλαβε να παίξει 3 λεπτά πριν νιώσει αδιαθεσία και αποχωρήσει από το παρκέ. Η απρόσμενη απουσία του επηρέασε πάρα πολύ τους συμπαίκτες του.

Διαιτητές : Ιασωνίδης, Ρηγόπουλος.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Χριστόδουλος Δημήτρης (Αρχηγός ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ):

” Καλή Χρονιά. Από το πρώτο παιχνίδι περιμέναμε πιο δυνατούς τους αντιπάλους, σήμερα δεν ήτανε. Συνεχίζουμε. Θέλουμε να πάρουμε πρωτάθλημα για την εταιρεία μας.. “