49 - 57

14/11/2017 22:15 Commercial League 17/18 40'

Raging Bulls24107849
Σκλαβενίτης152212857

Στο μεγάλο ντέρμπυ της 3ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της COMMERCIAL LEAGUE Α η ομάδα του Σκλαβενίτη πέτυχε σπουδαία νίκη με 57-49 επί της ομάδας των RAGING BULLS! Οι δύο ομάδες έπαιξαν σπουδαίο μπάσκετ αποδεικνύοντας πως δεν θεωρούνται τυχαία τα δύο φαβορί για το πρωτάθλημα της  COMMERCIAL LEAGUE!

Η ομάδα των RAGING BULLS έκανε ένα απίστευτο πρώτο δεκάλεπτο! Όντας απόλυτα συγκεντρωμένοι σε άμυνα και επίθεση οι παίκτες του Γιαννόπουλου έδειξαν από την αρχή τις διαθέσεις τους. Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Ζαγόρα και Κωνσταντάτο (3 και 2 τρίποντα αντίστοιχα με 5/5) έκαναν το επιθετικά τέλειο δεκάλεπτο για να πάρουν προβάδισμα με 24-15! Ο Σκλαβενίτης κυριαρχούσε στη ρακέτα με τον Χριστοδούλου, όμως η περιφερειακή του άμυνα δεχόταν εύκολα καλάθια.

Η εικόνα άλλαξε στο 2ο δεκάλεπτο. Ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ ανέβασε την πίεση του, πίεσε τα αντίπαλα guard, ενώ και οι RAGING BULLS  δεν γινόταν να είναι το ίδιο εύστοχοι. Ο Λαμπρόπουλος μοίραζε όμορφα την μπάλα στον Χριστοδούλου, η αυτοπεποίθηση των παικτών του Μέργου ανέβηκε και έτσι με ένα σερί 0-10 πέρασαν γρήγορα μπροστά στο σκορ (26-27). Η είσοδος του Ασημακόπουλου στο τέλος του ημιχρόνου πρόσφερε 5 σερί πόντους από την περιφέρεια με το ημίχρονο τελικά να κλείνει στο +3 για τους τυπικά φιλοξενούμενους (34-37).

Από τη στιγμή που ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ πήρε το προβάδισμα έλεγξε το ρυθμό του ματς και κατάφερε να κρατηθεί μπροστά σε όλο το 2ο ημίχρονο, χωρίς όμως ποτέ να πάρει διαφορά ασφαλείας. Οι RAGING BULLS έριξαν πολύ την επιθετική τους επίδοση στην επανάληψη (7 και 8 πόντους στο 3ο και 4ο δεκάλεπτο), το παιχνίδι έγινε πιο physical, ωστόσο και η άμυνα τους λειτουργούσε καλύτερα. Όποτε ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ έπαιρνε διαφορά (36-44, 41-49,  42-55) οι παίκτες του Γιαννόπουλου έβγαζαν αντίδραση (41-44, 49-55) με το τελικό 49-57 να έρχεται δίκαια και τις δύο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους για το ματς του 2ου γύρου!

Κορυφαίος του ματς ο Χριστόδουλος με 19 πόντους και 24 efficiency. Ακολούθησαν οι Λαμπρόπουλος, Ασημακόπουλος και Ελευθερίου. Ο Κολλέρης εντυπωσίασε με την παρουσία του απέναντι στα ψηλά κορμιά του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ (10 πόντοι και 14 ριμπάουντ), ο Κωνσταντάτος ακολούθησε με 4/5 τρίποντα.

Διαιτητές : Αθανασόπουλος, Τσόλη.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Γιαννόπουλος Γιώργος  (Αρχηγός RAGING BULLS):

” (Μετά από σχόλιο δικό μου ότι ο Σκλαβενίτης είναι η καλύτερη ομάδα της κατηγορίας. Δεν ξέρουμε αν ο Σκλαβενίτης είναι η καλύτερη ομάδα, εμείς θεωρούμε πως εμείς είμαστε. Παίξανε πάρα πολύ ωραία, πραγματικά. Ο ψηλός τους είναι πολλές κλάσεις παραπάνω από το επίπεδο που παίζουμε εδώ. Παρόλα αυτά προσπαθήσαμε και ανυπομονούμε για το επόμενο παιχνίδι με τα παιδιά μπας και το πάρουμε. Καλή συνέχεια σε όλους.”

Καραφάντης Μιχαήλ (Παίκτης ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ) :

” Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Τα παιδιά ήταν δυνατοί. Στο πρώτο ημίχρονο μας βάλανε πολλά τρίποντα και ήμασταν πίσω στο σκορ. Απλά μετά με δυνατή άμυνα και με τη βοήθεια του Δημήτρη που είναι κορυφή κάτω από τη ρακέτα σιγά σιγά φάγαμε το σκορ και περάσαμε μπροστά!”