62 - 48

08/05/2018 21:15 Cup B 17/18 40'

Σκλαβενίτης1414231162
Cosmote e-Value32161848

Πιο δύσκολα από ότι μαρτυρεί το τελικό σκορ κατάφερε η ομάδα του Σκλαβενίτη να ξεπεράσει το εμπόδιο της Cosmote E Value και τώρα συνεχίζει στον δρόμο για τον τελικό του κυπέλλου. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και μετά το κακό ξεκίνημα να επανέλθουν και να κοντράρουν στα ίσα τους πρωτοπόρους της Commercial league.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα του Σκλαβενίτη να μπαίνει πολύ συγκεντρωμένη τόσο στην άμυνας όσο και στην επίθεση. Αρχικά ο Πετράκος άνοιξε το σκορ με ένα εύστοχο σουτ 3ων πόντων και στην συνέχεια πότε με τον Γιοβάνη και πότε με τον Χριστόδουλο κατάφεραν να προηγηθούν με 9 – 0! Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη μπήκαν αρκετά νευρικοί και οι επιλογές τους ειδικά στην επίθεση ήταν κάκιστες. Έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 14 – 3!

Στην 2η περίοδο είδαμε μια ολική ανατροπή από την ομάδα της Cosmote E Value και αυτό ήταν αποτέλεσμα της εξαιρετικής άμυνας που έπαιξαν για αρκετό χρονικό διάστημα. Αρχικά ο Τζαβελάκης με τον Καρρά έδωσαν το έναυσμα για το come back με 2 δικά τους εύστοχα δίποντα. Στην συνέχεια την σκυτάλη πήρε ο πολύ φορμαρισμένος Αλεξίου ο οποίος με 2 απανωτά τρίποντα και 1 δίποντο μείωσε 18 – 15. Η εξέδρα των φιλοξενούμενων πήρε αμέσως φωτιά και έτσι οι παίχτες της Cosmote E Value παρά την αντίδραση των γηπεδούχων δεν έχασαν την συγκέντρωση τους και παρέμειναν κοντά στο σκορ μέχρι το ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι μετά το black out, συνήλθαν και κατάφεραν να παραμείνουν μπροστά στο σκορ με την λήξη του ημιχρόνου με 28 – 24.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι φωνές του αρχηγού του Σκλαβενίτη, Ελευθεριάδη, έπιασαν τόπο και οι συπαίχτες του μπήκαν με άλλο αέρα. Ο Γιοβάνης έστω και δύσκολα κέρδιζε αρκετές μάχες κάτω από την ρακέτα ενώ ο Μιχαϊλίδης με τον Χριστόδουλο άνοιγαν την διαφορά από την γραμμή των ελεύθερων βολών. Έτσι μετά από 6 λεπτά στην 3η περίοδο το σκορ είχε γίνει 42 – 24! Σε εκείνο το σημείο πέτυχαν και οι φιλοξενούμενοι το πρώτο τους καλάθι, τρίποντο του Τζαβελάκη και μείωσαν σε 42 – 27. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι δεν επαναπαύτηκαν και προσπάθησαν να μπουν στο 4ο δεκάλεπτο με την μεγαλύτερη δυνατή διαφορά και το κατάφεραν χάρις την ψυχραιμία του Χριστόδουλου από τις βολές και ένος τρίποντου του Πετράκου που έκανε το 51 – 30.

Στην τελευταία περίοδο όλα είχαν κριθεί. Οι παίχτες του Σκλαβενίτη συνέχισαν να παίζουν πολύ συγκεντρωμένα με αποτέλεσμα να μην κινδυνέψουν καθόλου. Από την άλλη οι παίχτες της Cosmote E Value συνέχισαν να απολαμβάνουν το παιχνίδι παρά την εις βάρους τους διαφορά και έτσι κατάφεραν στο τέλος η διαφορά να πέσει κάτω από τους 15 πόντους. Το σφύριγμα της λήξης λοιπόν βρήκε την ομάδα του Σκλαβενίτη να φεύγει με το εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου με σκορ 62 – 48.

Για τους νικητές βοήθησαν πολύ τόσο ο Χριστόδουλος που πέτυχε 14 πόντους αλλά και ο Παζάρας που πέτυχε 12. Για την ομάδα της Cosmote E Value ξεχώρισε τόσο ο Κόττης όσο και ο  Αλεξίου που πέτυχαν 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές : Τσόλη, Αυγερινός.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Γιοβάννης Ανδρέας (Παίχτης Σκλαβενίτη) : “Καλησπέρα. Έγινε ένα ωραίο παιχνίδι απόψε. Ένα δυνατό παιχνίδι, σκληρό, μπασκετικά σκληρό. Δυνατές και οι 2ομάδες. Το παλέψαμε και οι 2. Το θέλαμε και οι 2. Στην αρχή το 1ο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο το παιχνίδι, πόντο πόντο και στο τέλος καταφέραμε να το πάρουμε, ίσως λίγο πιο έμπειροι εμείς να πω, ίσως κουραστήκανε να παιδιά δεν ξέρω. Πάντως ήταν ένα ωραίο ματς. Συγχαρητήρια σε όλους και πάμε για τον τελικό.”

Αμβρόσιος Κάρδαρης (Πρόεδρος Cosmote E – Value) : “Να πούμε πως ήταν μια προσπάθεια που την ξεκινήσαμε στο μέσο της χρονιάς. Η ομάδα αξίζει συγχαρητήρια γιατί βρέθηκαν τέλη Ιανουαρίου, φτάσαμε στους 8. Ελπίζουμε του χρόνου να πάρουμε καλύτερη θέση και να έχουμε μια καλύτερη συμμετοχή στο πρωτάθλημα. Συγχαρητήρια στην ομάδα, στους διοργανωτές και στην ομάδα του Σκλαβενίτη.”