22/01/2019 22:10 Elite League 18/19 10 40'

Σκλαβενίτης17152015673
Kaizen Gaming15231019976

Γήπεδο Ψυχικού
Κοντολέοντος 20, ΤΚ 154 52, Ψυχικό, Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού

Σε ένα ματς αντάξιο της elite league κατηγορίας οι παίχτες της Stoiximan αφού κατάφεραν να το  πάνε στην παράταση, ήταν αυτοί που στο τέλος έφυγαν με το ροζ φύλλο. Η ομάδα του Σκλαβενίτη από την άλλη παίζοντας εξίσου καταπληκτικά δεν κατάφερε να φύγει νικήτρια εξαιτίας κάποιων μικρών λεπτομερειών οι οποίες αποδείχτηκαν καθοριστικές.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να μπαίνουν εξαιρετικά στο γήπεδο και η κάθε μια προσπαθούσε να επιβάλει τον ρυθμό της ώστε να καταφέρει να χτίσει μια διψήφια διαφορά. Στα πρώτα λεπτά οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι την καλή απόδοση του Δασκαλάκη κάτω από την ρακέτα ξέφυγαν με 4 – 7. Στην συνέχεια όμως οι παίχτες του Σκλαβενίτη βελτίωσαν την άμυνα ζώνης τους και με την βοήθεια του Χριστόδουλου, του Μιχαϊλίδη και του Πετράκου ισοφάρισαν και πήραν και μια διαφορά 8 πόντων με το σκορ να είναι 17 – 9. Προς το τέλος όμως της περιόδου οι φιλοξενούμενοι μετά της φωνές του coach Εξηνταβελώνη βελτίωσαν σημαντικά το επιθετικό τους παιχνίδι και με την βοήθεια του Πιάλογλου και του Κουτσουβά μείωσαν σε 17 – 15.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν καυτοί έξω από την γραμμή των 6.75 και με 2 εύστοχα τρίποντα από τον Γιοβάνη και τον Λαμπρόπουλο έκαναν το 23 – 15. Οι παίχτες της Stoiximan περίπου στα μισά της περιόδου ξαναβρήκαν ρυθμό παιζοντας εξαιρετική άμυνα, ενώ τα 4 εύστοχα τρίποντα του Τζανή τους έβαλαν στην θέση του οδηγού με αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει με το σκορ να είναι  32 – 38 υπέρ τους.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν στον ίδιο ρυθμό με αποτέλεσμα να διατηρούν σχετικά άνετα το προβάδισμα. Περίπου από τα μισά και μετά οι παίχτες του Σκλαβενίτη εκμεταλλεύτηκαν το Χριστόδουλο που είχε έρθει σχετικά ξεκούραστος από τον πάγκο και με παιχνίδι μέσα από το ζωγραφιστό ανέκτησαν το προβάδισμα με 49 – 48 και στο τέλος με το τρίποντο του Γιοβάνη τελείωσαν την περίοδο προηγούμενοι με 52 – 48.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο αγώνας ήταν αμφίρροπος. Σιγά σιγά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν ροκανίζουν την εις βάρους τους διαφορά με αποτέλεσμα να περάσουν και μπροστά με 55 – 57 χάρις το τρίποντο του Τζανή. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και αφού εκμεταλλεύτηκαν την παρουσία του Χριστόδουλου κάτω από την ρακέτα και το καθαρό μυαλό του Πετράκου και του Κανάκη πέρασαν μπροστά με 67 – 61 περίπου 3 λεπτά πριν την λήξη του ματς. Το time out όμως του coach της Stoiximan βοήθησε σημαντικά στην ανατροπή η οποία ολοκληρώθηκε με τις 2 ελεύθερες βολές του Κουτσουβά δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν στο διάστημα που απέμεινε και έτσι οδηγηθήκαμε στην παράταση. Εκεί αρχικά οι παίχτες του Σκλαβενίτη έδειχναν να έχουν τόσο την ψυχραιμία όσο και τα αποθέματα και προηγήθηκαν με 73 – 67. Οι παίχτες όμως της Stoiximan δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με τα καθοριστικά τρίποντα του Παυλιά και του Κουτσουβά κατάφεραν και πήραν το ματς με σκορ 73 – 76.

Για τους νικητές εξαιρετικοί ήταν ο Τζανή και ο Κουτσουβάς που πέτυχαν 19 και 18 πόντους αντίστοιχα. Για την ομάδα του Σκλαβενίτη μοναδικός ήταν Χριστόδουλος που πέτυχε 23 πόντους και μάζεψε και 16 ριμπάουντ!

Διαιτητές : Ζιώγας, Καλογριάς

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Κουτσουβάς Αντώνης (Παίχτης Stoiximan Services SA) : “Την νίκη την αφιερώνουμε στον αρχηγό μας. Όλα τα  παιδιά έπαιξαν πολύ καλά. Είμαστε ικανοποιημένοι και πάμε για την συνέχεια.”

Χάρος Βασίλης (Παίχτης Σκλαβενίτη) : “Καλησπέρα. Το προσπαθήσαμε, παίξαμε γενναία. Στην παράταση χάσαμε στα τελευταία λεπτά. Καλή συνέχεια και στις 2 ομάδες και συγχαρητήρια στους αντιπάλους.”