27/11/2018 20:40 Elite League 18/19 5 40'

Team1234OTT
Σκλαβενίτης101712181370
Eurobank12171612562

Στον Αγώνα της 5ης Αγωνιστικής μεταξύ του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ και της UNION EUROBANK, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 70 – 62.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι με το καλημέρα ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ μπήκε με καλύτερα πατήματα και ξεκίνησε με run 4 – 0 στο 1ο λεπτό, η EUROBANK αντέδρασε με τρίποντο του Χεργκελετζή Χ., οι δύο ομάδες πίεσαν για αιφνιδιασμούς και το σκορ ήταν 9 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι άμυνες κυριάρχησαν, τα ποσοστά ήταν χαμηλά, το τέμπο όλο και πιο γρήγορο, η EUROBANK ευνοήθηκε από αυτό και η περίοδος έκλεισε με σκορ 10 – 12.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι και πάλι γρήγορο, οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Γιοβάνη Α. ξαναπήραν το προβάδισμα, οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο και καθαρό μπάσκετ, εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα αλλά ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ με ένα run 7 – 0 στο 4ο λεπτό πήρε διαφορά 2 κατοχών με το σκορ να είναι 20 – 16 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με δικό τους run 9 – 2 (με καλάθια και assist του Μυλωνά Ν.), οι δύο αντίπαλοι έμειναν κοντά και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 27 – 29.

Στο 3ο Δεκάλεπτο από την αρχή το παιχνίδι σε σετ κυρίως επιθέσεις αλλά με τους παίκτες της EUROBANK να έχουν σαφώς πιο καθαρό μυαλό και επιθετικό προσανατολισμό κάνοντας ένα run 7 – 1 στα πρώτα 3 λετπά, στην πορεία οι άμυνες δυνάμωσαν και το σκορ ήταν 28 – 36 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι δύο ομάδες σε φρενήρη ρυθμό, με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών αλλά τα ποσοστά παρέμειναν χαμηλά, ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ ευνοήθηκε ελαφρώς από αυτό, έμεινε κοντά και άσκησε press στα τελευταία 2 λεπτά, όμως η EUROBANK με 5 σερί πόντους του Μυλωνά Ν. αντέδρασε καλά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 39 – 45.

Στο 4ο Δεκάλεπτο αργό τέμπο και μεγάλες επιθέσεις από την αρχή, οι παίκτες έβγαλαν μεγάλη ενέργεια, οι άμυνες πολύ δυνατές και πάλι επικράτησαν, ο ΣΚΛΑΝΕΝΙΤΗΣ press με παγίδες στο μισό και με μεγάλη συμβολή του Γιοβάνη Α. στα ριμπάουντ (αμυντικά και επιθετικά) κρατήθηκε κοντά, η EUROBANK παρουσίασε επιθετικό πρόβλημα και είδε τους αντιπάλους της να βρίσκουν ρυθμό στο 4ο λεπτό (και με run 8 – 2 να ισοφαρίζουν), με το σκορ να είναι 47 – 50 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά οι δύο αντίπαλοι έπαιξαν καλό και ανταγωνιστικό μπάσκετ, έμειναν κοντά στο σκορ που διαμορφώθηκε σε 55 – 56 με 2′ και 57 – 57 με 1′ για λήξη στο οποίο καμμία ομάδα δεν κατάφερε να σκοράρει με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση.

Στον extra χρόνου του Αγώνα, οι δύο ομάδες σε οργανωμένες επιθέσεις, πήγαν κυριολεκτικά neck and neck, με τους παίκτες να τα δίνουν όλα σε κάθε φάση και το σκορ να είναι 61 – 61 με 2′ για λήξη. Κάπου εκεί όμως με 2 σερί καλάθια του Παζαρά Α. το σκορ έγινε 65 – 61 με 1:25” και αμέσως μετά με τρίποντο του Γιοβάνη Α. 67 – 61 με 40” στα οποία η EUROBANK δεν κατάφερε να αντιδράσει με αποτέλεσμα ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ να πάρει τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Γιοβάνης Α. με 24 (2) και Μιχαηλίδης Ν. με 20 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μυλωνάς Ν. με 24 (2) και Μαγκανιώτης Κ. με 11 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Αργυρούδης Μ., Τεφτίσης Σ.

Λαμπρόπουλος Αναστάσιος (Αρχηγός ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ)