54 - 36

05/02/2024 20:00 Commercial League A 23/24 13 40'

Στεργίου131420754
Μαυρογένης81071136

Διπλασίασε τις νίκες της για φέτος η ομάδα του ΣΤΕΡΓΙΟΥ απέναντι στην ομάδα του ΜΑΥΡΟΓΕΝΗ κερδίζοντας αυτή τη φορά πιο εύκολα από ότι στον πρώτο γύρο με την τελική διαφορά των 18 πόντων (54-36) να μην επιτρέπει αμφισβήτηση. Έτσι με ρεκόρ 4-3 έχει πολλές ελπίδες για είσοδο στην τετράδα, αντίθετα από την ομάδα του ΜΑΥΡΟΓΕΝΗ που με 1-5 βλέπει την τετράδα να απομακρύνετε.

Από την αρχή η ομάδα του ΣΤΕΡΓΙΟΥ  πήρε το προβάδισμα και δεν το έχασε ποτέ. Με τρίποντα του Κεφαλα πήρε κεφάλι με 10-3 στο πεντάλεπτο, με το δεκάλεπτο να λήγει με 13-8. Όμοια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το ΜΑΥΡΟΓΕΝΗ να προσπαθεί να απειλήσει κυρίως από την περιφέρεια και τον ΣΤΕΡΓΙΟΥ να ελέγχει τον αγώνα χτίζοντας μικρές διαφορές (27-15).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΣΤΕΡΓΙΟΥ συνέχισε την καλή του άμυνα, είχε καλύτερη κυκλοφορία στην επίθεση και με ένα επιμέρους 20-7 κλείδωσε την τελική νίκη.

MVP του αγώνα ο Μαυράκης με 10 πόντους, 13 ριμπάουντ και 20 efficiency! Μαζί με τους Χατζόπουλο και Τσενέ έκαναν μια εντυπωσιακή τριάδα! Αρσένης και Στεφανίδης καλύτεροι για το ΜΑΥΡΟΓΕΝΗ.