58 - 38

09/12/2023 15:00 Commercial League A 23/24 5 40'

Στεργίου2113111358
OTE Cosmote14411938

Στον Αγώνα της τέταρτης αγωνιστικής μεταξύ της  ομάδας του ΣΤΕΡΓΙΟΥ και της ομάδας της OTE COSMOTE οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 58-38.

Γρήγορο μπάσκετ και οργανωμένες επιθέσεις είχαμε στο πρώτο δεκάλεπτο με την ομάδα του ΣΤΕΡΓΙΟΥ να ξεκινάει καλύτερα τον αγώνα. Με πολυφωνία στην επίθεση (6 διαφορετικοί σκόρερ) και έλεγχο των ριμπάουντ η ομάδα του Φαρμάκη κατάφερε να πάρει μια διαφορά τριών κατοχών (21-14) με τον OTE COSMOTE να βλέπει τον Κανλή να πετυχαίνει 7 πόντους και να την κρατάει κοντά στο σκορ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν το πλέον καθοριστικό. Η άμυνα του ΣΤΕΡΓΙΟΥ ήταν συγκλονιστική με καλές περιστροφές και πολύ ένταση και ο OTE COSMOTE ήταν άστοχος στην επίθεση πετυχαίνοντας μόλις 4 πόντους. Το επιμέρους 13-4 έφερε τη διαφορά στο +13 (34-18) για τους γηπεδούχους.

Η διαφορά ανέβηκε και άλλο για το +21 (41-20).  Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες του OTE COSMOTE να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες του ΣΤΕΡΓΙΟΥ να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και τη νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μαυράκης και Τσενές με  17 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κανλής και Λεμονιάς.