68 - 78

28/03/2018 19:00 Commercial League 17/18 40'

Σ.Υ.Τ.Α.1724131468
ΣΙ ΠΙ2621211078

Στον Αγώνα μεταξύ του ΣΥΤΑ και της ΣΙ ΠΙ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 68 – 78.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια και καλά πατήματα, επέλεξαν οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, γύρισαν την μπάλα και είχαν καλή παραγωγή από assist αλλά οι φιλοξενούμενοι με πιο καθαρές τελικές επιλογές πήραν προβάδισμα 10+ πόντων, με τον ΣΥΤΑ όμως να αντιδρά και με διαδοχικά κλεψίματα και αιφνιδιασμούς μείωσαν και η περίοδος έκλεισε με σκορ 17 – 26. Στο 2ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με καλύτερα πατήματα από την αρχή και με διαδοχικές assist και πρωταγωνιστές τους Καλαμπόκη Β. και Βελισσάριο Π. έκαναν ένα run 7 – 0 και ισοφάρισαν σε 35 – 35 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά οι παίκτες της ΣΙ ΠΙ αντέδρασαν και αυτοί με την σειρά τους και με πρωταγωνιστή τον Δαλμυρά Κ. και διαδοχικά coast to coast από τον ίδιο ξαναπήραν το προβάδισμα και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 41 – 47.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι σε πολύ πιο γρήγορο ρυθμό, με την ΣΙ ΠΙ όμως να ξεκινάει με run 4 – 0 και να παίρνει εκ νέου διψήφια διαφορά, τους παίκτες του ΣΥΤΑ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά δεν ευνοήθηκαν καθόλου από το γρήγορο παιχνίδι και τους παίκτες της ΣΙ ΠΙ να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι διατηρώντας διαφορά 3+ κατοχών και παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Μπούκας, Ραπτογιάννης