64 - 48

01/05/2024 22:00 Commercial Cup 23/24 2 40'

Minerva Marine1010232164
AVIN8238948

Μία τεράστια νίκη σε ένα όμορφο παιχνίδι πέτυχε η ομάδα της MINERVA MARINE (Shipping League A) απέναντι στην ομάδα της AVIN (Commercial League C) με 64-48 , πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση στη φάση των 8 του Commercial Cup B, όπου θα αντιμετωπίσει την ομάδα της VODAFONE με φόντο την πρόκριση στην τετράδα!

Δυνατές άμυνες man to man επέλεξαν σε όλο τον αγώνα και οι δύο ομάδες. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν κάπως νευρικό με τις δύο ομάδες να ψάχνονται επιθετικά, μην καταφέρνοντας να βρουν σκορ, όντας άστοχες. Στο πεντάλεπτο το σκορ ήταν 2-4 και στο δεκάλεπτο 10-8 για τους τυπικά γηπεδούχους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της AVIN ανέβασε κατακόρυφα την επιθετική τη απόδοση, είχε καλύτερη κυκλοφορία και περισσότερη υπομονή πετυχαίνοντας τρία τρίποντα και αρκετούς αιφνιδιασμούς. Το επιμέρους 10-23 τους έδωσε προβάδισμα 11 πόντων στο ημίχρονο (20-31).

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε όμως ολική ανατροπή της εικόνας του αγώνα. Η ομάδα της MINERVA MARINE έτρεξε ένα σερί 8-0 φέρνοντας τη διαφορά στο -3 (28-31), παίζοντας πολύ πιο συγκεντρωμένα και χωρίς λάθη στην επίθεση της. Το time out της AVIN δεν είχε ιδιαίτερο αποτέλεσμα με τη MINERVA MARINE να κυριαρχεί στο παρκέ και να παίρνει κεφάλι στο σκορ (43-39) στη λήξη του δεκαλέπτου.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο με τους παίκτες του Γεωργαντά να συνεχίσουν να αποδίδουν πολύ καλύτερα από τους αντιπάλους τους και στις δύο μεριές του παρκέ. Η διαφορά συνέχεια ανέβαινε με τη νίκη να έρχεται αρκετά εύκολα!

Πλακομιχελάκης, Ταμπιβίζας, Παναγιωτόπουλος, Γονιδάκης Μαρίνος και  Φιλήμων είχαν διψήφιο efficiency και προσέφεραν ισάξια στη νίκη της ομάδας τους! Ο Σχινάς ξεχώρισε για την AVIN.

Μόρφογλου Αγαμέμνων Παίκτης (Minerva Marine)