50 - 52

24/04/2024 20:30 Commercial Cup 23/24 1 40'

Σ.Υ.Τ.Α.712171450
Minerva Marine1316131052

Μία δύσκολη νίκη σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι πέτυχε η ομάδα της MINERVA MARINE (Shipping League A) απέναντι στην ομάδα του Σ.Υ.Τ.Α  (Super League) με  87-71, πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση στη φάση των 16 του Commercial Cup B, όπου θα συναντήσει την ομάδα της AVIN ακόμη ένα πρόωρο τελικό με φόντο την πρόκριση στην οκτάδα!

Η ομάδα της MINERVA MARINE μπήκε πιο συγκεντρωμένη στον αγώνα με καλύτερη κυκλοφορία και δυνατή άμυνα. Τα τρίποντα ήταν αυτά που κάνανε τη διαφορά, με τη MINERVA MARINE να πετυχαίνει 3 στο πρώτο δεκάλεπτο για το 7-13. Η ομάδα του Σ.Υ.Τ.Α είχε αρκετά λάθη και αστοχία.

Με την MINERVA MARINE να συνεχίζει να σκοράρει από την περιφέρεια η διαφορά εκτοξεύτηκε γρήγορα στους 14 πόντους (12-26). Η έμπειρη ομάδα του Σ.Υ.Τ.Α. ανέβασε κάπως την ένταση στην άμυνα της με τη MINERVA MARINE να μην μπορεί να συνεχίσει να έχει τα ίδια ποσοστά από την περιφέρεια και τη διαφορά να πέφτει κάπως για το 19-29 του ημιχρόνου.

Η ένταση στην άμυνα αλλά και το καλύτερο «διάβασμα» των αντιπάλων για το Σ.Υ.Τ.Α. συνεχίστηκε και στην επανάληψη. Με τους Λεβεντούρη και Κοσμίδη να σκοράρουν ο Σ.Υ.Τ.Α. άρχισε να ρίχνει τη διαφορά, με τον Ορφανίδη της MINERVA MARINE να έχει 8 σερί πόντους και να κρατάει επιθετικά την ομάδα του (36-42)!

Με τρίποντο του Λεβεντούρη ο Σ.Υ.Τ.Α. έφερε τον αγώνα για πρώτη φορά στην ισοπαλία (42-42) με το παιχνίδι να ξεκινά στην ουσία από την αρχή με 6 λεπτά να απομένουν. Το τρίποντο του Ορφανίδη έδωσε ανάσα στη MINERVA MARINE, με τον Γεωργακόπουλο να ακολουθεί. Ο Κοσμίδης με 2 καλάθια και 2 βολές προσπάθησε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, όμως η MINERVA MARINE ήταν πιο ψύχραιμη στις κρίσιμες τελευταίες φάσεις και κατέκτησε τη μεγάλη νίκη.

Εκπληκτικοί οι Ορφανίδης και Γεωργαντάς, Γεωργακόπουλος και Κρίκας ακολούθησαν. Ο Κοσμίδης κυρίαρχος για το Σ.Υ.Τ.Α!