Σ.Υ.Τ.Α.1716151159
Kaizen Gaming2011252581

Εκπαιδευτηρία Πλάτωνα
El. Venizelou 3, Glika Nera 153 54, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της ΣΥΤΑ και της STOIXIMAN, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 59 – 81.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια και καθαρό μυαλό επιθετικά, με την Stoiximan όμως να έχει καλύτερα πατήματα, να παίρνει προβάδισμα 2 κατοχών με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 5–8. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε καλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να ζεσταίνονται και από τη γραμμή των 3 πόντων, να παραμένουν κοντά στο σκορ, η Stoiximan να δοκιμάζει για λίγα λεπτά ζώνη 2–3 αλλά η ΣΥΤΑ με άριστο οργανωτικό και εκτελεστικό παιχνίδι από τον Παγόπουλο Ν. να περνάει μπροστά αλλά η περίοδος να κλείνει τελικά με σκορ 17 – 20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με το καλημέρα με press με παγίδες, με τους γηπεδούχους όμως να αντιδρούν καλά, να σπάνε το press, να βρίσκουν συστηματικές λύσεις από τον Παγόπουλο Ν. και τον Κατσόγιαννο Π., την Stoiximan να έχει κολλήσει επιθετικά βασιζόμενη κυρίως σε προσωπικές ενέργειες του Χριστόπουλου Α. και το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 31 – 23. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την ενέργεια τους αμυντικά, άρχισαν να βγάζουν άμυνες, να τις μετατρέπουν σε καλύτερο ρυθμό επιθετικά και να μειώνουν σε μία κατοχή, με τις άμυνες σιγά-σιγά να γίνονται όλο και πιο psysical και από τις δύο πλευρές και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 33 – 31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τις δύο ομάδες κυρίως σε οργανωμένες επιθέσεις, παίζοντας καλό μπάσκετ, συνεχίζοντας να πάνε neck and neck και το σκορ να είναι 38 – 39 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο 6ο λεπτό της περιόδου παρόλα αυτά η ομάδα της ΣΥΤΑ είδε τον Παγόπουλο Ν. να αποχωρεί με 2 τεχνικές ποινές από τον αγώνα, με αποτέλεσμα να χάσει το ρυθμό της επιθετικά και η περίοδος να κλείσει με σκορ 48 – 56.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η απουσία του Παγόπουλου Ν. σε συνδυασμό με το μη καθαρό μυαλό των παικτών της ΣΥΤΑ, έδωσε την ευκαιρία στην Stoiximan να πάρει προβάδισμα 10+ πόντων, να το διατηρήσει και να το διευρύνει έως το τέλος του αγώνα και να παίρνει τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παγόπουλος Ν. με 14 και Καλαμπόκης Β. με 14 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Χριστόπουλος Α. με 23 (5) και Πιαλόγλου Α. με 19 (1) πόντους αντίστοιχα.