Σ.Υ.Τ.Α.121313947
Δ.Σ. Πειραιά11792451

Καλλιθέας
Lamprou Katsoni 12, Kallithea 176 74, Greece

Μια πολύ δύσκολη νίκη που της έδωσε την πρόκριση στους 16 του θεσμού του κυπέλλου πέτυχε η ομάδα του Δικηγορικού Συλλόγου Πειραιά επί του Συλλόγου Υπαλλήλων Τράπεζας Αττικής με 51-47 το βράδυ της Δευτέρας στο γήπεδο Λάμπρου Κατσώνη. Ο Σ.Υ.Τ.Α παρότι παρουσιάστηκε με πολλές απουσίες έλεγχε το ματς για 30 λεπτά, ήταν μπροστά στο σκορ, αλλά στο 4ο δεκάλεπτο, λίγο η πίεση και λίγο η άνοδος του ρυθμού και της πίεσης για το Δ.Σ.Πειραιά οδήγησαν στη νίκη των Δικηγόρων.

Ισορροπία είχαμε στο πρώτο δεκάλεπτο. Και οι δύο ομάδες χρησιμοποίησαν άμυνες ζώνης, κλειστές που επέτρεπαν τα ελεύθερα σουτ. Ο Σ.Υ.Τ.Α με Καλαμπόκη και Τάραμας πήρε ένα μικρό προβάδισμα (5-0 ), αλλά ο Δ.Σ.Π. γρήγορα πέρασε μπροστά (5-7) με τον Ξυλαρδιστό πρωταγωνιστή. Ακολούθησαν αλλαγές στο πλεονέκτημα με το σκορ να κλείνει 12-11 υπέρ του Σ.Υ.Τ.Α.

Στο 2ο δεκάλεπτο είχαμε αλλαγή σκηνικού. Ο Σ.Υ.Τ.Α. ανέβασε απόδοση και με τους Χασάπη και Καλαμπόκη να σκοράρουν (8 και 5 πόντους αντίστοιχα, σύνολο 13 όσοι και οι πόντοι του Σ.Υ.Τ.Α. στην 2η περίοδο) αλλά κυρίως χάρη στην ενέργεια στην άμυνα τους έφτασε τη διαφορά μέχρι και σε διψήφια ύψη (25-15). Ένα τρίποντο του Ξυλαρδιστού έριξε τη διαφορά στο -7 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Η διαφορά έφτασε τους 11 πόντους (29-18) με πόντους των Καλαμπόκη και Καρδαρα, όμως ένα σερί 0-8 του Δ.Σ.Π. έριξε τη διαφορά στο -3 (29-26). Εκεί ο Σ.Υ.Τ.Α. έτρεξε ένα δικό του σερί 9-0 φτάνοντας τη μέγιστη διαφορά 38-26, με το δεκάλεπτο να λήγει τελικά 38-27 και το Σ.Υ.Τ.Α. να δείχνει να ελέγχει το ματς.

Όμως τα πάντα άλλαξαν στην 4η περίοδο. Ο Δ.Σ.Πειραιά άλλαξε την άμυνα του σε man to man, ανέβασε την πίεση του, ενώ από το Σ.Υ.Τ.Α. φάνηκαν τα πρώτα σημάδια κούρασης (μόλις 7 παίκτες). Το σκορ έγιεν με ένα σερί 0-8 38-35, ενώ δύο τρίποντα των Καρδαρά και Κοντογιάννη έφεραν τη διαφορά στον πόντο (42-41). Ο Σκαρίμπας με καλάθι και φάουλ έδωσε για πρώτη φορά μετά το 1ο δεκάλεπτο το προβάδισμα στο Δ.Σ.Π. και με δύο νέα καλάθια έκανε το 42-48! Ένα τρίποντο του Καλαμπόκη πήγε να φέρει τούμπα το ματς (47-49) όμως το καλάθι του Καρδαρά στο σπάσιμο της πίεσης του Σ.Υ.Τ.Α. έδωσε οριστικά τη νίκη στο Δ.Σ.Π.

Κορυφαίος του αγώνα ο Σκαρίμπας με double double. Πολύτιμη βοήθεια και από Καρδαρά, και Ξυλαρδιστό. Οι Καλαμπόκης και Χασάπης οι καλύτεροι για το Σ.Υ.Τ.Α.

Διαιτητές : Νάκος, Νεστορίδης.

Καλαμπόκης Βασίλης (Αρχηγός Σ.Υ.Τ.Α) :

” Πολύ κρίμα για την προσπάθεια μας, θα μπορούσαμε να το πάρουμε το ματσάκι. Δεν είχαμε ψηλό, δεν είχαμε σουτέρ, δεν είχαμε 2ο play maker, τα παιδιά τα δώσαμε όλα, μην τα θέλουμε και όλα δικά μας. Ωραίο ματς. !

Κασιμάτης Αντώνιος (Προπονητής Δ.Σ.Πειραιά) :

” Μέχρι το 30 ήμασταν τραγικοί, η επίθεση μας ειδικά με 24-26 πόντους! Πιέσαμε στο τέλος , τους έθιξα τον εγωισμό και τελείωσε η υπόθεση, αυτό ήταν το κλειδί. Ωραίο μπάσκετ δεν παίχτηκε και από τις 2 ομάδες. Συγχαρητήρια στους αντιπάλους !