Σ.Υ.Τ.Α. vs ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ Α.Ε.

10/12/2018 20:15 Commercial League B 18/19 6 40'

Την 5η σερί της νίκη πέτυχε η ομάδα του Σ.Υ.Τ.Α. και σκαρφάλωσε και άλλο στην βαθμολογία της Commercial League B, αποδεικνύοντας πως όταν δεν έχει απουσίες είναι μια ομάδα που μπορεί να διεκδικήσει κάτι καλό στο φετινό πρωτάθλημα. Το 63-35 επί της αξιόλογης ομάδας της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΪΑΣ αποδεικνύει το καλό «φεγγάρι» που βρίσκετε η ομάδα της Τράπεζας Αττικής. Η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΪΑ από την άλλη δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική και να κυνηγήσει τη νίκη μέχρι τέλους μιας και τα βασικά της ατού βρέθηκαν σε κακή βραδιά.

Η ομάδα του Συλλόγου Υπαλλήλων Τράπεζας Αττικής από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και να πάρει διαφορά ασφαλείας. Μετά το αρχικό 0-2 (το μοναδικό προβάδισμα της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΪΑΣ) με καλάθι του Διαμαντόπουλου ο Σ.Υ.Τ.Α είχε ένα επιμέρους 20-4 στην πρώτη περίοδο με τη διαφορά να φτάνει γρήγορα διψήφια επίπεδα. Η τριάδα των Βελισσαρίου, Χασάπη και Παγόπουλου έκαναν εκπληκτική δουλειά απέναντι στη ζώνη της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΪΑΣ, είχαν τρομερή κυκλοφορία της μπάλας και πολλά ελεύθερα σουτ, με τον Τάραμα να είναι αλάνθαστος από την περιφέρεια (2/2 τρίποντα, 1/1 δίποντα). Αντιθέτως η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΪΑ είχε πρόβλημα να διασπάσει την άμυνα ζώνης των αντιπάλων της κυρίως εξαιτίας της περιφερειακής της αστοχίας (0/6 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο) αλλά και της αδυναμίας της να περάσει την μπάλα κοντά στο καλάθι στους Τσαγκάρη και Βλάχο.

Παρόμοια ήταν η εικόνα και στην 2η περίοδο. Η είσοδος του Καλαμπόκη προσέφερε πόντους και μέσα από τη ρακέτα για το Σ.Υ.Τ.Α  με τη διαφορά να μεγαλώνει και άλλο και το 35-11 του ημιχρόνου να μιλάει από μόνο του.

Στο 2ο ημίχρονο τίποτα δεν άλλαξε στο ματς. Και οι δύο ομάδες χρησιμοποίησαν όλους τους παίκτες τους, το παιχνίδι κύλησε σε ήρεμους ρυθμούς, με τη διαφορά να μην πέφτει κάτω από τους 20 πόντους σε κανένα σημείο. Η νίκη του Σ.Υ.Τ.Α ήρθε απολύτως φυσιολογικά.

MVP του αγώνα ο Βελισσαρίου Πέτρος με 17 πόντους και 25 efficiency. Ακολούθησαν σε απόδοση οι Καλαμπόκης, Παγόπουλος Νίκος και Χασάπης. Ο Βλάχος καλύτερος για την ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΪΑ!

Διαιτητές : Αντωνόπουλος, Δημητρακόπουλος.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Χασάπης Ανδρέας  (Παίκτης Σ.Υ.Τ.Α):

” Ήμασταν πολύ συγκεντρωμένοι στον αγώνα. Κερδίσαμε σχετικά εύκολα. Συγχαρητήρια στην ομάδα μου, καλή συνέχεια στους αντιπάλους.”

Τσαγκάρης Χρήστος  (Αρχηγός ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ) :

”  Δεν μπήκαμε ποτέ στον αγώνα. Καλή επιτυχία στα παιδιά, καλά Χριστούγεννα να έχουμε. Είχαμε μεγάλη πτώση στην απόδοση μας σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι.  Δουλεύομε στις προπονήσεις πολύ. Τα παιδιά ήταν πιο έτοιμα από εμάς. Όπως είπα στην αρχή δεν μπήκαμε ποτέ. Σημασία έχει να το ευχαριστηθούμε, να παίζουν όλα τα παιδιά και να υπάρχει αθλητική άμιλλα.”