66 - 65

22/11/2021 21:00 Commercial League A 21/22 4 40'

Σ.Υ.Τ.Α.1616171766
Cosmote e-Value1812132265

Στον Αγώνα της 4ης Αγωνιστικής μεταξύ της  ΣΥΤΑ και της COMSOTE E-VALUE οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 66 – 65.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ενός παιχνιδιού που τα πάντα κρίθηκαν στην λεπτομέρεια από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό η εικόνα και των δύο ομάδων ήταν εξαιρετική. Οι δύο ομάδες αμυντικά επέλεξαν την άμυνα ζώνης ώστε να κρατήσουν ενέργεια για το μπροστά μέρος του γηπέδου. Επιθετικά προτίμησαν οργανωμένες επιθέσεις με τους γηπεδούχους να βρίσκονται σε πολύ καλή μέρα από άποψη ευστοχίας από το τρίποντο. Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους γυρνώντας γρήγορα την μπάλα κατάφεραν να βρουν τα κενά στην άμυνα των αντιπάλων τους βγάζοντας μερικές όμορφες φάσεις. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 16 – 18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες συνέχισαν στο μοτίβο του πρώτου απλά με παραπάνω σφυγμούς και ένταση. Οι μάχες τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα ήταν εντυπωσιακές και εξαντλητικές χωρίς καμιά ομάδα να μπορεί να πάρει εύκολα κάποιο μικρό προβάδισμα. Η άμυνα ζώνης συνέχισε και από τις δύο πλευρές στο πίσω μέρος του γηπέδου ενώ μπροστά η μπάλα γύρναγε υποδειγματικά και κατέληγε συνήθως σε επιτυχημένη επίθεση διαμορφώνοντας το σκορ του ημιχρόνου σε 32 – 30.

Ύστερα από την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια η ένταση του αγώνα είχε κορυφωθεί. Τα λάθη είχαν περιοριστεί κατά πολύ καθώς κάθε πόντος και κάθε εύκολο καλάθι θα μπορούσε να κρίνει το παιχνίδι. Παίζοντας γρήγορο μπάσκετ επιθετικά και με μυαλό στην άμυνα η Τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 49 – 48 και καμία ένδειξη για το ποιος μπορεί να είναι ο νικητής του αγώνα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του συγκεκριμένου ντέρμπι οι παλμοί πραγματικά χτυπούσαν κόκκινο. Όπως ήταν φυσιολογικό οι άμυνες ήταν σκληρές και μεταξύ των παικτών γινόντουσαν μπασκετικές μάχες τόσο στη ρακέτα όσο και στην περιφέρεια. Τέλος οι γηπεδούχοι παραμένοντας ψύχραιμοι και δείχνοντας από τι είναι φτιαγμένοι κατάφεραν να κερδίσουν το παιχνίδι με διάφορα ενός πόντου αποχωρώντας με το ροζ φύλλο και μία πολύ δύσκολη νίκη.

Διαιτητές: Αναστασόπουλος, Περδετζόγλου