42 - 50

01/12/2023 21:30 Super League 23/24 4 40'

Σ.Υ.Τ.Α.101015742
Grant Thornton181461250

Στον Αγώνα της 3ης Αγωνιστικής μεταξύ της  ομάδας του Σ.Υ.Τ.Α και της GRANT THORNTON οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 42-50 μετά από ένα πραγματικό ντέρμπυ.

Πιο δυνατά ξεκίνησε ο Σ.Υ.Τ.Α το παιχνίδι προηγούμενος με 4-0, με την ομάδα του Κόντου να απαντάει γρήγορα με 0-4 ισοφαρίζοντας το σκορ. Η άμυνα ζώνης που χρησιμοποίησαν και οι 2 δούλεψε στα πρώτα λεπτά μέχρι το 7-7. Εκεί η ομάδα της GRANT THORNTON βρήκε λύσεις και με ένα 0-8 σερί με τον Δημητρακόπουλο πρωταγωνιστή πήγε στο 10-18 του δεκαλέπτου.

Νέο σερί 0-5 έφερε στο +13 την ομάδα της GRANT THORNTON, με το Σ.Υ.Τ.Α να μην τα παρατάει. Με δύναμη στην άμυνα και καλή κυκλοφορία στην επίθεση έμεινε κοντά στο σκορ, χωρίς όμως να φαίνεται απειλητικοί. (20-32).

Με δυνατές άμυνες man to man ξεκίνησαν και οι δύο την επανάληψη καθώς μείνανε χωρίς σκορ για σχεδόν 4 λεπτά με τον Δημητρακόπουλο να κάνει το 20-34. Ένα 10-0 σερί από το Σ.Υ.Τ.Α με τον Κοσμίδη πρωταγωνιστή έκανε το ματς και πάλι ντέρμπυ, με την GRANT THORNTON να έχει κολλήσει επιθετικά και το 15-6 του δεκαλέπτου να ρίχνει την διαφορά στο +3 για την GRANT THORNTON. (35-38)

Η διαφορά έφτασε στο χαμηλότερο δυνατό στο 39-40 καλάθι του Κοσμίδη, με την συνέχεια όμως να ανήκει στην GRANT THORNTON. Η κούραση από την υπερπροσπάθεια έκανε την εμφάνιση στο μικρό ρόστερ του Σ.Υ.Τ.Α. με την GRANT THORNTON να παίρνει διαφορές 2 κατοχών (40-45 και 42-48) 2 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Το τελικό 42-50 ήρθε δίκαια για τους φιλοξενούμενους.

Κορυφαίος του αγώνα ο Δημητρακόπουλος με 23 πόντους και 18 efficiency, ακολούθησαν οι Φούρλαρης και Τσαγκάρης για τους νικητές που είχαν 9 διαφορετικούς σκόρερ. Οι Κοσμίδης Φραντζέσκος και Γεώργιος καλύτερη για το Σ.Υ.Τ.Α.