56 - 43

16/01/2019 20:10 Commercial League B 18/19 9 40'

Σ.Υ.Τ.Α.0318161956
Oracle1309120943

Με το δεξί μπήκε το 2019 για την ομάδα της Σ.Υ.Τ.Α αφού ξεπέρασε το εμπόδιο της Oracle. Οι γηπεδούχοι αν και ήταν σχεδόν για 3 δεκάλεπτα πίσω στο σκορ, στην τελευταία περίοδο πίεσαν, έτρεξαν και αφού εκμεταλλεύτηκαν και τον παράγοντα κούραση της αντίπαλης ομάδας, κατάφεραν και έφυγαν με το ροζ φύλλο του αγώνα, γεγονός που τους εδραιώνει στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους μιας και η απόδοση τους σε άμυνα και επίθεση ήταν άψογη. Η άμυνα ζώνης που αναγκάστηκαν να επιλέξουν λόγω μικρού ρόστερ έδωσε ελεύθερα σουτ στους αντιπάλους τους, αλλά η αστοχία τους ήταν καθοριστική στο συγκεκριμένο σημείο. Επιθετικά παίζοντας αρκετά μέσα στην ρακέτα, εκμεταλλεύτηκαν την καλή μέρα του Θώμου, σε συνδυασμό με τα σουτ του Σταυριανίδη και κατάφεραν και άνοιξαν την διαφορά. Οι παίχτες της Σ.Υ.Τ.Α μπήκαν αρκετά νωθρά και στις 2 πλευρές του γηπέδου και το εξαιρετικά φτωχό ενεργητικό τους (3 πόντοι) δεν τους έδινε περιθώρια για κάτι καλύτερο. Έτσι το δεκάλεπτο τελείωσε με τους παίχτες της Oracle να προηγείται με 3 – 13.

Στην 2η περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν αρκετά πιο σοβαροί και αφού περιόρισαν την αντίπαλη επίθεση, προσπάθησαν να μειώσουν την εις βάρους τους διαφορά. 8 γρήγοροι πόντοι από τον Μπακάλη και άλλοι 2 από τον Καλαμπόκη και το σκορ έγινε 13 – 16. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι βρήκαν κάποιες λύσεις στην επίθεση με τον Φιλίππου, τον Παπαϊωάννου και τον Θώμο και το σκορ έγινε 15 – 21. Στο τέλος όμως του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ξαναπάτησαν γκάζι και έτσι κατάφεραν να είναι πίσω στο σκορ μόνο με 21 – 22.

Η αρχή της 3ης περιόδου βρήκε πάλι τους παίχτες της Σ.Υ.Τ.Α να έχουν βρει τον ρυθμό που τους έλειπε στην επίθεση και έτσι με 4 πόντους του Μπακάλη και άλλους 2 του Χασάπη το σκορ έγινε 27 – 22. Στην συνέχεια όμως οι παίχτες  της Oracle βελτιώθηκαν και με την βοήθεια των Παπαϊωάννου, Σταυριανίδη, Θώμου και Γκούση έκαναν ένα σερί 0 – 10 και πέρασαν μπροστά με 27 – 32! Στα τελευταία λεπτά όμως της περιόδου Μπακάλης, Καλαμπόκης και Παγόπουλος με συνεχόμενους πόντους κατάφεραν και ανέκτησαν το προβάδισμα και πήγαν στους πάγκους τους με την διαφορά να είναι υπέρ τους με +3.

Στην τελευταία περίοδο η κούραση των παιχτών της Oracle ήταν καθοριστική. Από ένα σημείο και μετά ο τραυματισμός του Γκούση ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής με αποτέλεσμα μέσα στην ρακέτα της ομάδας τους να υπάρχουν κενά που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι παίχτες της Σ.Υ.Τ.Α. Έτσι το τελικό 56 – 43 ήρθε φυσιολογικά για τους γηπεδούχους που κοιτάμε πλέον την συνέχεια του πρωταθλήματος με περισσότερη αισιοδοξία.

Για τους νικητές εξαιρετική εμφάνιση  πραγματοποίησε ο Μπακάλης με 21 πόντους, ενώ για την ομάδα της Oracle  βοήθησε παρά πολύ ο Θώμος με 13 και 7 ριμπάουντ.

Διαιτητές : Καλογριάς, Βάγγαλης

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Βελισσαρίου Πέτρος (Παίχτης Σ.Υ.Τ.Α) : “Παίξαμε ωραίο παιχνίδι. Και οι άλλοι έπαιξαν πολύ καλά, ήταν 6 παίχτες. Καταλάβαμε λίγο αργά ότι πρέπει να παίξουμε σε όλο το γήπεδο για να τους κουράσουμε. Όλα καλά, όλα πήγαν μια χαρά.”

Σταυριανίδης Νίκος (Παίχτης Oracle) : “Ήταν ένα καλό παιχνίδι. Εμείς δυστυχώς κατεβήκαμε 6 άτομα από τα οποία το ένα και πολύ βασικό στέλεχος της ομάδας ήταν τελείως τραυματίας, ήταν εικονικός. Μας έπαιξαν zone press και εκεί τελείωσαν όλα.”