40 - 33

18/04/2023 20:30 Commercial Cup 22/23 3 40'

Techpassion7981640
Spring Marine9511833

Στον αγώνα κυπέλλου μεταξύ της Τεκπασιον και της Spring Marine, οι πρώτοι πήραν την πρόκριση με σκορ 40-33.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man για να προσαρμοστούν στον ρυθμό του αγώνα. Επιθετικά οι ομάδες εκδήλωναν ο οργανωμένες επιθέσεις με την επιθετική τους δυστοκία να τις αναγκάζει να είναι κοντά στο σκορ και τους γηπεδούχους να προηγούνται με σκορ 5-4 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια το σκορ συνέχισε να έχει εναλλαγές με τις ομάδες να εξακολουθούν επίσης να παίζουν γρήγορα αλλά δυσκολεύονται να βρουν τον στόχο. Σε αυτό το σημείο όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο παραγωγικοί και προηγούνταν με 7-9 στο τέλος του πρώτου 10λεπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Spring Marine, έχοντας σε πολύ καλή αμυντική λειτουργία κράτησαν τους αντιπάλους στο Ο και ταυτόχρονα με ένα σερί 3 πόντων κρατούσαν το προβάδισμα τους στα μέσα της περιόδου. Στο υπόλοιπο, οι παίκτες της Τεκπασιόν ανέκαμψαν επιθετικά, πέτυχαν ένα σερί 8 πόντων δείχνοντας ότι δεν θα παραιτηθούν από τον αγώνα και κάνοντας την ανατροπή προηγούνταν με 16-14 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, ακολουθώντας το μοτίβο της μικρής θετικής παραγωγικότητας. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να εμφανιστούν καλύτεροι όπου στο 25ο λεπτό του αγώνα βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 17-18. Στην πορεία οι παίκτες και των 2 στρατοπέδων βελτίωσαν την επιθετική τους εικόνα, βρισκόταν στο σκορ με μεγαλύτερη συχνότητα κρίνοντας έτσι το δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 24-25.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι ομάδες πήγαιναν στο σκορ χέρι χέρι ανεβάζοντας διαρκώς ταυτόχρονα και την αγωνία για τον τελικό νικητη. Οι παίκτες της Τεκπασιόν χάρη σε ένα σερί 6 πόντων πέτυχαν στο 35ο λεπτό του αγώνα να είναι μπροστά στο σκορ με 30-29. Στα κρίσιμα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα καμία από τις 2 ομάδες δεν μπορούσε να ευστοχήσει με το σκορ 2 λεπτά πριν τη λήξη να είναι 34-31 κρατώντας την αβεβαιότητα για τον τελικό κατακτητή του ροζ φύλλο αγώνα. Από εκείνο το σημείο και έπειτα όμως οι γηπεδούχοι ξεκαθάρισαν το τοπίο αφού 50 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ήταν στο +5 37-32. Το μόνο το οποίο τους απέμενε να κάνουν ήταν να παίξουν προσεκτικά ακόμα κάτι το οποίο έπραξαν και έτσι πήραν την πρόκριση.

ΚΑΛΛΙΤΣΑΝΤΣΗΣ Χ. (ΠΑΙΚΤΗΣ ΤΕΚΠΑΣΙΟΝ ΙΚΕ)