35 - 37

06/05/2022 21:30 Commercial Cup 21/22 40'

Techpassion8147635
Cosmote e-Value59111237

Στον αγώνα κυπέλλου μεταξύ της Τεκπασιον και της Cosmote E-Value οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 35-37

Στην αρχή του αγώνα, οι ομάδες εμφανίστηκαν κρύες πήραν αρκετές προσπάθειες αλλά ήταν σε μεγάλο βαθμό άστοχες δίνοντας το σήμα πως ο αγώνα που θα βλέπαμε θα είχε χαμηλό σκορ. Έτσι έγινε αφού το σκορ ήταν  2-2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι άμυνες συνέχισαν να είναι σκληρές και δύσκολευαν τις προσπάθειες κοντά στο καλάθι κρατώντας το σκηνικό ίδιο στην παραγωγικότητα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 8-5.

Στο 2ο δεκάλεπτο επιθετικά οι παίκτες δοκίμαζαν να πάιξουν πιο οργανωμένα αλλα πάλι οι άμυνες ήταν εκεί να υπερασπίζονται το παθητικό τους και το σκορ ήταν  14-10 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου το τέμπο παρέμεινε ίδιο με τους γηπεδούχους να προσπαθούν με κάποιους αιφνιδιασμούς να βρουν σκορ που τους βοήθησε στο ημίχρονο να είναι μπροστά με σκορ 22-14.

Στο 2ο ημίχρονο χρειάστηκε να περάσουν 2¨30 λεπτά για να σημειωθεί σκορ στο δεκάλεπτο με βολές από τη πλευρά των φιλοξενούμενων που μείωσαν οριακά την απόσταση από τους αντιπάλους του δείχνοντας μεγαλύτερη προσοχή στα μετόπισθεν   και το σκορ ήταν  26-20 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι παίκτες της Cosmote E-Value συνέχιζαν να πιέζουν σε αυτό το οριακό παιχνίδι βρίσκοντας σκορ σημαντικό αναλογικά και από τη γραμ μή των βολών με την περίοδο να κλείνει με σκορ 29-25.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα,  στο σημείο όπου 5 λεπτά απέμεναν  για τη λήξη οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά ολοκληρώνοντας την ανατροπή που σιγα σιγά προετοίμαζαν. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι με το ρολόι να δείχνει 3 λεπτά πλέον πήραν προβάδισμα 4 πόντων (31-35) που ήταν ο οδηγός τους για τη τελική επικράτηση  με σκορ 35-37.