77 - 59

28/01/2018 15:00 Elite League B 17/18 28/01/2018 40'

Τοξότης1822201777
EY181617859

Στον αγώνα που διεξήχθη στο κλειστό του Περιστερίου ο Τοξότη Πεύκης πέτυχε μια ακόμα νίκη 77-59 απέναντι στην ελλιπή ΕΥ, παραμένωντας στο ρετιρέ της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τρελό ρυθμό και για τις δύο ομάδες με την μπάλα να πηγαίνει απο τη μια ρακέτα στην άλλη με μία και δύο πάσες. Η ΕΥ προσπαθούσε να πιάσει στον ύπνο την άμυνα του Τοξότη και ο Τοξότης παρασυρόμενος απο τον ρυθμό των φιλοξενούμενων ακολουθούσε κάνοντας βιαστικές επιθέσεις. Έτσι στο πρώτο πεντάλεπτο το σκορ ήταν 11-10. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισσοροπήσουν το παιχνίδι με σετ επιθέσεις και παρότι ήταν άστοχοι στην τελική προσπάθεια κατάφεραν να σκοράρουν κυρίως χάρης τον Σαρλή ο οποίος μάζευε όλα τα σκουπίδια κάτω απο τη ρακέτα και είτε τελείωνε μόνος του τη φάση είτε πάσαρε. Το δεκάλεπτο έλειξε 18-18 δίνοντας ένα έντονο ενδιαφέρον για τη συνέχεια.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Τοξότης σοβαρεύτηκε στην επίθεση και με την είσοδο του αρβανίτη ο οποίος με πολύ καλές εμπνεύσεις πάσαρε με χαρακτηριστική ευκολία δίνοντας ξεκούραστα καλάθια στους συμπαίκτες του αποκτώντας έτσι μια μικρή διαφορά. Στην άμυνα όμως δεν κατάφερνε να αντιμετωπίσει το άναρχο παιχνίδι των φιλοξενούμενων. Το δεκάλπτο έκλεισε με τη φάση του αγώνα, μετά απο ταιμ άουτ που πήρε ο κόουτς του Τοξότη εννιά δεύτερα πριν το τέλος. Οι παίκτες του εκτέλεσαν άριστα το σύστημα που έδειξε, με τον Αρβανίτη να δίνει μία ακόμα ασίστ στον Μπαζίγο και τον τελευταίο να ευστοχεί απο το ζωγραφιστό στην εκπνοή του χρόνου κάνοντας το 40-34.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν και αυτό που έκρινε κατά κάποιο τρόπο τον αγώνα με τους φιλοξενούμενους να μένουν ουσιαστικά απο δυνάμεις και τον Τοξότη να κάνει ένα καλό δεκάλεπτο πετυχαίνωντας 20 πόντους σκοράρωντας με όλους τους παίκτες και απο την περιφέρεια αλλά και απο το πόστ. Παρά την φοβερή ενέργεια που έβγαζε ο Βαρθακούρης για τους φιλοξενούμενους δεν κατάφεραν να ψαλιδίσουν αρκετά τη διαφορά και το τρίτο δεκάλπετο έκλεισε 60-51.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν και πολλά με την ΕΥ να προσπαθεί να τρέξει στην επίθεση αλλά κουρασμένη πια και με βιαστικά τελειώματα δεν κατάφερε και πολλά πετυχαίνοντας μόλις 8 πόντους σε δέκα λεπτά. Ο Τοξότης απλά διαχειρίστηκε το προβάδισμα του 3ου δεκαλέπτου κρατώντας σταθερά μια διαφορά 10 πόντων. Το παιχνίδι έληξε με τους γηπεδούχους να παίρνουν μια επαγγελματική νίκη απέναντι στην ΕΥ με 77-59. Πραγματικά αξίζουν συγχαρητήρια στην ομάδα του Τοξότη για την σοβαρότητα με την οποία αντιμετωπίζει κάθε αγώνα, μένοντας αυστηρά στο πλάνο της οποιοδήποτε αντίπαλο και να έχει απέναντί της.

Διαιτητές: Μαρτινάκος, Ναστούλης

Δηλώσεις παικτών/προπονητών

Νικολακάκης Π. (Παίκτης Τοξότη Πεύκης)

΄΄Συγχαρητήρια στην ομάδα μου για τη νίκη, είμασταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Ο αντίπαλος είχε αρκετές απουσίες ωστόσο είναι μια καλή ομάδα. Συνεχίζουμε δυνατά για το υπόλοιπο του πρωταθλήματος.΄΄