74 - 70

14/04/2018 18:00 Elite League B 17/18 40'

Τοξότης1016252374
DHL2212142270

Στον Αγώνα μεταξύ του ΤΟΞΟΤΗ ΠΕΥΚΗΣ και της DHL, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 74 – 70.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι από την αρχή άσκησαν press στην μπάλα, με την DHL όμως να αντιδρά καλά και να ξεκινάει με σκορ 1 – 8 στα πρώτα 2 λεπτά. Στην πορεία ο Τοξότης άσκησε full press με παγίδες αλλά επιθετικά συνέχισε να περιορίζεται σε μακρινά χωρίς ρυθμό σουτ, σε αντίθεση με τους αντιπάλους του οι οποίοι με πολύ καλή επιθετική ισοροπία και παραγωγή από assist πήραν διψήφια διαφορά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 10 – 22. Στο 2ο Δεκάλεπτο οι παίκτες του Τοξότη μπήκαν με σαφώς καλύτερα πατήματα και πιέζοντας συνεχώς για αιφνιδιασμούς και με 3 σερί τρίποντα (των Σπυρόπουλου Χ. και Ασημάκη Ν.) μείωσαν σε μία κατοχή στα πρώτα 3 λεπτά, η DHL δεν ευνοήθηκε από τον γρήγορο ρυθμό και έμεινε χωρίς καλάθι για 6+ λεπτά αλλά στα τελευταία 3 λεπτά με πρωταγωνιστή τον Μακρινό Μ. διατήρησε το προβάδισμα και έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 26 – 34.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ορθολογικό μπάσκετ και να δείχνουν διάθεση και στις 2 πλευρές, με την Τοξότη όμως να συνεχίζει να επιβάλει το γρήγορο παιχνίδι του κλείνοντας την 3η περίοδο με σκορ 51 – 48. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο οι δύο αντιπαλοι πήγαν κυριολεκτικά neck and neck βγάζοντας ενέργεια σε κάθε φάση και μετά από ένα εντυπωσιακό run από κάθε ομάδα το σκορ διαμορφώθηκε σε 71 – 68 με 2′ για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά οι άμυνες κυριάρχησαν απόλυτα με το σκορ να παραμένει το ίδιο με 35” για λήξη και κατοχή για Τοξότη στην οποία σκόραρε ανεβάζοντας την διαφορά σε 2 κατοχές παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Αντωνιάδης, Παπαχρήστου