64 - 59

05/03/2016 15:30 League A 15/16 40'

Τοξότης2113151564
OTE Cosmote1114132159

Σε έναν αγώνα μεταξύ του Τοξότη Πεύκης και του Ο.Τ.Ε. Cosmote, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 64-59.

Σε πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ήταν διερευνητικές και με κυρίως οργανωμένες επιθέσεις στα πρώτα 2 λεπτά. Κάπου εκεί ο Τοξότης άσκησε full press με παγίδες, με αποτέλεσμα ο Ο.Τ.Ε. να οδηγηθεί σε βιαστικές επιλογές και ο Τοξότης να πάρει μια διαφορά 8 πόντων με το σκορ να είναι 12 – 4 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι παίκτες του Ο.Τ.Ε. συνέχισαν να είναι εκτός ρυθμού επιθετικά, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στους +10 πόντους και η περίοδος να κλείσει με σκορ 21 – 11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά, με περισσότερη ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, είχαν καθαρό μυαλό απέναντι στο press με αποτέλεσμα να μειώσουν σε 7 πόντους στα πρώτα 2 λεπτά. Παρόλα αυτά ο Τοξότης αντέδρασε και με 2 σερί τρίποντα από τον Φακίρη Μ., ανέβασε τη διαφορά στους +10 πόντους με τις δύο ομάδες να δείχνουν μαχητικότητα, να έχουν χαμηλά ποσοστά και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 34 – 25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στα πρώτα λεπτά, αλλά με τον Τοξότη να είναι πιο συγκεντρωμένος, να έχει καλύτερες και πιο καθαρές τελικές επιλογές και να ανεβάζει το προβάδισμα στους 15 πόντους. Στο δεύτερο μισό της περιόδου ο ΟΤΕ έδειξε σημάδια ζωής, γύρισε τη μπάλα, αλλά και ο Τοξότης πιέζοντας για αιφνιδιασμούς σε κάθε ευκαιρία κατάφερε να διατηρήσει ένα προβάδισμα 16 πόντων με την περίοδο να κλείνει με σκορ 49 – 38.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με περισσότερη ενέργεια στην αρχή μείωσαν εκ νέου σε 7 πόντους, αλλά στην πορεία τον πρώτο λόγο πήραν οι άμυνες με το σκορ να είναι 51 – 44 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά ο Ο.Τ.Ε. με μεγαλύτερη μαχητικότητα μείωσε σε 51 – 46 με 4 λεπτά για λήξη με το παιχνίδι να χαρακτηρίζεται κυρίως από καλές και physical άμυνες, με τα καλάθια να μπαίνουν με το σταγονόμετρο αλλά με τον Τοξότη να καταφέρνει να διατηρεί μια διαφορά + 2 κατόχων μέχρι το τελευταίο λεπτό, όπου με 2 μεγάλα τρίποντα του Σαρελλά Κ. o Ο.Τ.Ε. μείωσε σε 59 – 56 με 40” για λήξη και σε 60 – 57 με 27” για λήξη! Από κει και πέρα το παιχνίδι οδηγήθηκε στη διαδικασία των φάουλ, με τους παίκτες του Τοξότη να αποδεικνύονται ψύχραιμοι, να διατηρούν το προβάδισμα και να πάρουν τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Αγγελίδης Κ. με 18 και Φακίρης Μ. 16 (4), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μαντάς Α. με 11 και Σαρελλάς Κ. με 10 (1) πόντους αντίστοιχα.