Τοξότης131513950
Petrogaz1620151768

Γήπεδο Μπόθου
Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ του ΤΟΞΟΤΗ ΠΕΥΚΗΣ και της PETROGAZ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία καθαρή νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 50 – 68.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια και καλό ρυθμό στα πρώτα λεπτά με απόπειρες αιφνιδιασμών σε κάθε ευκαιρία και από τις δύο πλευρές. Στην πορεία της περιόδου οι φιλοξενούμενοι με καλές άμυνες, κυριαρχώντας στα ριμπάουντ και καθαρό μυαλό πήραν μια διαφορά 6 πόντων με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 13 – 16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Τοξότης συνέχισε να αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα απέναντι στη ζώνη, ενώ η Petrogaz να έχει εξαιρετικές επιλογές στις οργανωμένες επιθέσεις και να μην δίνει ευκαιρίες αιφνιδιασμών στους αντιπάλους, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στους 9 πόντους στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, έβγαλαν ενέργεια αμυντικά με πιο πιεστικές άμυνες, πίεσαν για αιφνιδιασμούς και μείωσαν σε μία κατοχή, αλλά η Petrogaz με ένα επιθετικό ξέσπασμα, έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 28-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με physical άμυνες και ενέργεια και από τις δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους όμως να διατηρούν μια διαφορά 2–3 κατόχων στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου η Petrogaz συνέχισε να εκτελεί με συγκέντρωση το επιθετικό της πλάνο, σημαδεύοντας τους ψηλούς της και διευρύνοντας το προβάδισμα στους 11 πόντους με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 41 – 51.

Στην τελευταία περίοδο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς σκορ στα πρώτα δυόμισι λεπτά, με τους παίκτες της Petrogaz όμως να συνεχίζουν να είναι συγκεντρωμένοι (σε αντίθεση με τον Τοξότη), με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στους 17 πόντους. Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Τοξότη προσπάθησαν να αντιδράσουν με full press αλλά η Petrogaz διατήρησε καθαρό μυαλό και μια διαφορά ασφαλείας και πήρε τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σπυρόπουλος X. με 14 (3) και Αγγελίδης Κ. με 8, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μπέκιος Β. με 16 (2) και Μαρκόπουλος Π. με 16 (1) πόντους αντίστοιχα.