ΤΟΞΟΤΗΣ ΠΕΥΚΗΣ vs ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ Α.Ε.

17/11/2018 16:00 Elite League 18/19 3 40'

Στον Αγώνα της 3ης Αγωνιστικής μεταξύ του ΤΟΞΟΤΗΣ ΠΕΥΚΗΣ και των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ Α.Ε., οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 74 – 77.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 -3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργρεια και καλό ρυθμό από την αρχή ενώ παράλληλα είχαν και καλή παραγωγή από assist, με το σκορ να είναι 10 – 12 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια και πάλι οι παίκτες έπαιξαν καλό και ποιοτικό μπάσκετ, ζεστάθηκαν και από την γραμμή των 3 πόντων, τα ποσοστά παρέμειναν καλά αλλά τα ΕΛΠΕ με πρωταγωνιστή τον Κουτουζή Π. (με 5 assist και 9 πόντους στο 1ο Δεκάλεπτο) έκαναν ένα run στα τελευταία 2 λετπά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 18 – 29.

Στο 2ο Δεκάλεπτο ο Τοξότης από την αρχή πρέσσαρε την μπάλα και τις πρώτες πάσσες και με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς έκανε run 5  -0 στα πρώτα 2 λεπτά και είχε πολλές ευκαιρίες να μειώσει περαιτέρω αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο με αποτέλεσμα τα ΕΛΠΕ να διατηρήσουν προβάδισμα 3 κατοχών στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια της περιόδου ο ρυθμός παρέμεινε γρήγορος, κάτι που συνέχισε να ευνοεί τους γηπεδούχους οι οποίοι με 3 σερί κλεψίματα και 2 καλάθια σε αιφνιδιασμούς μείωσαν σε μία κατοχή, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 42 – 40.

Στο 3ο Δεκάλεπτο από την αρχή οι δύο αντίπαλοι σε σετ κυρίως επιθέσεις, οι άμυνες κυριάρχησαν και τα ποσοστά ήταν χαμηλά, με το σκορ να είναι 49 – 49 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία της περιόδου παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βρίσκουν και πάλι τα πατήματα τους επιθετικά, οι αντίπαλοι τους άρχισαν να φορτώνονται με φάουλ, οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ αλλά τα ΕΛΠΕ ευνοήθηκαν τελικά από το πιο αργό τέμπο, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 57 – 61.

Στο 4ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με τρίποντο του Μαρκάκη Β. η διαφορά ανέβηκε και πάλι σε 3 κατοχές, ο Τοξότης πίεσε και πάλι την μπάλα και με 2 σερί άμυνες και αιφνιδιασμούς απάντησε αμέσως, ενώ παράλληλα είχε πολλές 2ες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ και το σκορ ήταν 69 – 69 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έβγαλαν ενέργεια και ένταση σε κάθε φάση, αλλά με 2 σερί κλεψίματα και αιφνιδιασμούς τα ΕΛΠΕ ξαναπήραν προβάδισμα 2 κατοχών, με τον ρυθμό να είναι γρήγορος και το σκορ να διαμορφώνεται σε 73 – 73 (με τρίποντο του Ασημάκη Ν.) με 2:30”, σε 73 – 75 με 1:30”, σε 74 – 75 με 42” και με 2 βολές του Κουτουζή Π. σε 74 – 77 με 14” και κατοχή για Τοξότη ο οποίος με τρίποντο του Πιτσινού Α. είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι με αποτέλεσμα τα ΕΛΠΕ να πάρουν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ασημάκης Ν. με 12 (1) και Κερατσάς Κ. με 24, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κουτουζής Π. με 26 (3) και Κατζέλης Β. με 16 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μαγκούνης Ν., Ορφανός Ε.