72 - 82

02/02/2019 17:30 Elite League 18/19 11 40'

Τοξότης1911291372
Σκλαβενίτης2613192482

Στον Αγώνα της 11ης Αγωνιστικής μεταξύ του ΤΟΞΟΤΗ ΠΕΥΚΗΣ και του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 72 – 82.

Στο 1ο Ημίχρονο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο προτίμησαν γρήγορες επιθέσεις και απόπειρες αιφνιδιασμών, με τις άμυνες να είναι σχετικά χαλαρές, η επιθετική παραγωγή πολύ καλή αλλά το γρήγορο παιχνίδι σαφώς ευνόησε τον ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ ο οποίος πήρε και διατήρησε διαφορά 1 – 2 κατοχών και η 1η περίοδος έκλεισε με σκορ 19 – 26. Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες, ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ με run 0 – 5 ανέβσε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα αλλά ο ΤΟΞΟΤΗΣ απάντησε με δικό του σερί 8 – 0 και το σκορ διαμορφώυθηκε σε 27 – 33 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία της περιόδου παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να επιβάλλουν γρήγορο παιχνίδι και να ευνοούνται από αυτό, οι δύο αντίπαλοι έβγαλαν ωραίες φάσεις και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 30 – 39.

Στο 2ο Ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ανταγωνιστικό και ελεύθερο μπάσκετ, με τους γηπεδούχους όμως να  ξεκινούν και πολύ καλύτερα στην 3η περίοδο και αργά αλλά σταθερά όχι μόνο μείωσαν και ισοφάρισαν αλλά πέρασαν και μπροστά κυριαρχώντας κυριολεκτικά στο παρκέ, με τους αντιπάλους τους να αντιμετωπίζουν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα στα τελευταία 5 λεπτά και είδαν την 3η περίοδο να κλείνει με σκορ 59 – 58. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο παρόλα αυτά οι παίκτες του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ με την είσοδο του Χριστόδουλου Δ. κλείδωσαν κυριολεκτικά την ρακέτα, έβγαλαν διαδοχικές άμυνες και μετατρέποντας τες σε καλάθια ξαναπήραν προβάδισμα 3 κατοχών, με τους παίκτες του ΤΟΞΟΤΗ να μην καταφέρνουν να κάνουν 2ο comeback, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάρουν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Γρίβα, Τηγάνης