33 - 47

04/03/2017 17:00 League B1 16/17 40'

Φ.Σ.Α.11135433
Elpen121710847

Στον αγώνα της 12ης Αγωνιστικής μεταξύ του ΦΣΑ (ο οποίος αγωνίστηκε με 7 μόλις παίκτες) και της ELPEN, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 33 – 47.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν κυρίως οργανωμένες επιθέσεις αλλά παρουσιάστηκαν νευρικές στα πρώτα λεπτά, με την ELPEN να επιχειρεί στις πρώτες 3 επιθέσεις της 3 τρίποντα, τον ΦΣΑ να σημαδεύει το ζωγραφιστό των αντιπάλων και να έχει καλύτερα ποσοστά με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα 2 κατοχών, τους αντιπάλους του να μένουν χωρίς καλάθι στα πρώτα 4+ λεπτά και το σκορ να είναι 7–2 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια οι παίκτες της Elpen άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό στα σουτ 3 πόντων και με 2 σερί τρίποντα από τον Ζορμπά Θ. μείωσαν σε έναν πόντο και με κλέψιμο και assist του Μανωλιάδη Λ. πέρασαν μπροστά στο σκορ με το παιχνίδι έχει αποκτήσει γρήγορο ρυθμό, η ομάδα της ELPEN ευνοείται από αυτό και η περίοδος να κλείνει με σκορ 11 – 12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέισε στο ίδιο τέμπο, αλλά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να αποκτούν καλύτερο επιθετικό προσανατολισμό, πόσταραν συστηματικά τους ψηλούς τους σημαδεύοντας κυρίως τον Χάλαρη Γ., ενώ παράλληλα ανέβασαν την ενέργεια τους αμυντικά πιέζοντας την μπάλα και τις πρώτες πάσες με αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα 6 πόντων στα πρώτα 2 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, οι παίκτες και από τις δύο ομάδες έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα στα ριμπάουντ, το παιχνίδι απέκτησε πιο αργό ρυθμό κάτι που ευνόησε τους γηπεδούχους οι οποίοι γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη 2–3, βρήκαν λύσεις από την γραμμή των βολών και έμειναν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 24 – 29 στα στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με μεγαλύτερη μαχητικότητα στο παρκέ, έβγαλαν διαδοχικές άμυνες και πήραν από νωρίς προβάδισμα 3 κατοχών, με τους παίκτες του ΦΣΑ να χαρακτηρίζονται από βιαστικές επιλογές και προσωπικές ενέργειες, την ομάδα της Elpen να έχει πολλές ευκαιρίες να ανεβάσει περαιτέρω την διαφορά αλλά χαρακτηρίστηκε και αυτή από χαμηλά ποσοστά με το σκορ να είναι 26 – 34 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με εύστοχο τρίποντο του Ζορμπά Θ. ανέβασαν το προβάδισμα σε 10+ πόντους, το παιχνίδι συνέχισε σε σετ κυρίως επιθέσεις, με δυνατές άμυνες και χαμηλά ποσοστά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 29 – 39.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες του ΦΣΑ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, αλλά παράλληλα παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης, τους παίκτες της Elpen να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, διατηρώντας τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και μια διαφορά ασφαλείας, παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τσανάκας Α. με 9 και Αντώνιος Σ. με 4, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ζορμπάς Θ. με 13 (3) και Χάλαρης Γ. με 13 πόντους αντίστοιχα.