21/04/2024 20:00 Commercial Cup 23/24 2 40'

Φυσικό Αέριο417191959
Bureau Veritas1311101246

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Μία σπουδαία νίκη πέτυχε η ομάδα του ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ (Commercial League D) απέναντι στην ομάδα της BUREAU VERITAS (Commercial League C) με 59-46, πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση στη φάση των 8 του Commercial Cup C, όπου θα συναντήσει την ομάδα της COSMOTE E-VALUE.

Με αργό τέμπο και δυνατές άμυνες ξεκίνησαν οι ομάδες τον αγώνα. Η BUREAU VERITAS πατούσε στην αρχή πιο δυνατά στο παρκέ, παίρνοντας από την αρχή διαφορά (2-6) με το ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ να έχει πρόβλημα να διασπάσει την άμυνα ζώνης τω αντιπάλων του, σκοράροντας μόλις 4 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (4-13).

Η εικόνα το αγώνα όμως άλλαξε τελείως στη συνέχεια. Η ομάδα του ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ διάβασε καλύτερα την αντίπαλη άμυνα, είχε καλύτερες συνεργασίες, έτρεξε αρκετά στον αιφνιδιασμό και άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά μέχρι το -3 του ημιχρόνου (21-24).

Με 4 τρίποντα (από 2  η κάθε ομάδα) ξεκίνησαν οι αντίπαλοι τον αγώνα. Το ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ είχε πλέον βρει επιθετικό, έβγαζε ενέργεια στην άμυνα με τη BUREAU VERITAS να δυσκολεύεται να ακολουθήσει τον ρυθμό των αντιπάλων της. Το επιμέρους 19-10 έφερε τους τυπικά γηπεδούχους στο +6 (40-34).

Η κυριαρχία του ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ συνεχίστηκε και στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να φτάνει στο +12 (51-39) στα μέσα του και το νικητή να έχει καθοριστεί, πάρα τις προσπάθειες της BUREAU VERITAS για ανατροπή.

Εκπληκτικός ο Κότσιας με 23 πόντους, 8 ασίστ και 13 ριμπάουντ! Ο Μπαλτίμας πρώτος σκόρερ με 26 πόντους! Κοκκίνης και Πίτος οι καλύτεροι της BUREAU VERITAS.

Μπαλτιμάς Διονύσιος (Παίκτης Φυσικό Αέριο)

Γκολεζάκης Ιωάννης (Παίκτης BUREAU VERITAS)