Φυσικό Αέριο — Ellaktor

64 - 52

16/02/2024 20:00 Commercial League D 23/24 17 40'

Στον Αγώνα της 17ης Αγωνιστικής μεταξύ της ομάδας Φυσικού Αερίου και της ομάδας Ellaktor οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 64-52.

Στο 1ο Δεκάλεπτο ο ρυθμός ήταν σταθερός , όμως λίγο αργός. Η δεύτερη ομάδα ξεκίνησε δυναμικά κάνοντας ένα σερί 0-4 στα πρώτα λεπτά όμως μετά έκαναν πολλά λάθη και έτσι έδιναν ευκαιρίες στην αντίπαλη ομάδα. Η γηπεδούχος το εκμεταλλεύτηκε και άνοιξε την διαφορά  στα πρώτα 5 λεπτά (12-4). Στην συνέχεια ήταν ένα καθαρό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες , η δεύτερη ομάδα μειώσε αρκετά το σκορ και έφτασε σε διαφορά ενός πόντου με την περίοδο να κλείνει με σκορ 16-15.

Στο 2ο Δεκάλεπτο η πρώτη ομάδα ξεκίνησε δυναμικά , είχε εύστοχα σουτ και κατάφερε να μεγαλώσει πάλι την περίοδο , δεν άφησε πολλά περιθώρια στην αντίπαλο ομάδα του (38-27).

Στο 3ο Δεκάλεπτο η δεύτερη ομάδα ξεκίνησε να ανεβάζει ρυθμούς , να βρίσκει επιτέλους τα πατήματά της και να πιέζει την αντίπαλο ομάδα. Μείωσε αρκετά το σκορ στα 5 πρώτα λεπτά (44-39). Στην πορεία ο ρυθμός της δεύτερης ομάδας έπεφτε πάλι και η αντίπαλο ομάδα το ίδιο ήταν χαμηλό το σκορ αυτής της περιόδου (48-42) με μικρή διαφορά.

Στο 4ο Δεκάλεπτο η πρώτη ομάδα πήρε τα πάνω της , μπήκε πιο αποφασιστικά , έβαλε κάποια καλάθια αλλά η δεύτερη ομάδα κατάφερε να ξανά μειώσει σε 56-50 να είναι μια ανάσα από την αντίπαλο ομάδα . Όμως τα πράγματα δεν κύλησαν έτσι όπως ήθελαν οι φιλοξενούμενοι , οι γηπεδούχοι ήταν τόσο εύστοχοι και συγκεντρωμένοι που κατάφεραν για πρώτη φορά να αυξήσουν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο και έτσι να εξασφαλίσουν την νίκη τους (64-52).

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μπαλτίμας Διονύσιος ( 28 πόντους και 14 ριμπάουντ) και ο Κότσιας Δημήτρης (24 πόντους και 13 ριμπάουντ) , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ιωαννίδης Σάκης ( 13 πόντους και 13 ριμπάουντ) και ο Ντούνης Κωνσταντίνος (11 πόντους και 11 ριμπάουντ).

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της ομάδας Ellaktor να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της ομάδας Φυσικό Αέριο να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την Νίκη.

Στεργίου Αλέξανδρος (Παίκτης Φυσικό Αέριο)