57 - 50

19/04/2024 11:33 Commercial Cup 23/24 40'

Φ.Σ.Α.1612191057
Accenture0816091750

Μία σχετικά δύσκολη νίκη πέτυχε η ομάδα του Φ.Σ.Α (Elite League) απέναντι στην ομάδα της ACCENTURE (Commercial League C) με 57-50, πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση στη φάση των 8 του Commercial Cup C, όπου θα συναντήσει την ομάδα του ΑΔΜΗΕ για την πρόκριση στην τετράδα!

Με γρήγορο ρυθμό αλλά άστοχες ξεκίνησαν οι δύο ομάδες τον αγώνα καθώς μετά από 5 λεπτά το σκορ ήταν στο φτωχό 4-2.  Ο Κοντόπουλος για το Φ.Σ.Α. ζεστάθηκε και πέτυχε 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, με την ACCENTURE να δυσκολεύεται να διασπάσει την άμυνα ζώνης του Φ.Σ.Α για το 16-8 του δεκαλέπτου.

Η ACCENTURE άρχισε όμως να παίρνει μπροστά στο δεύτερο δεκάλεπτο, βασιζόμενη στην καλή της άμυνα. Ο Στεργιόπουλος της ACCENTURE βρήκε ρυθμό πετυχαίνοντας όμορφα καλάθια με τη διαφορά να πέφτει στον ένα πόντο (20-19), με το Φ.Σ.Α να αντιδρά και με ένα μικρό σερί να καταφέρνει να προηγηθεί με 28-24 στο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που καθόρισε το νικητή. Η NOVIBET πέτυχε μεγάλα καλάθια με τρία τρίποντα, η ACCENTURE σκόραρε κυρίως με βολές, όντας αρκετά άστοχη. Έτσι το επιμέρους 19-9 έφερε στο +14 την ομάδα του Φ.Σ.Α.

Παρά τη σχετικά μεγάλη διαφορά η ACCENTURE δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια, έτρεξε ένα σερί 0-8 ρίχνοντας τη διαφορά στους 7 (49-42), όμως η έμπειρη ομάδα του Φ.Σ.Α διαχειρίστηκε την κατάσταση και την πίεση, πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο με τον Πλακογιαννάκη και πήρε τελικά τη μεγάλη νίκη!

Πλακογιαννάκης, Θεοχάρης, Κοντόπουλος και Μαυρίκιος συνέθεσαν μια τετράδα φωτιά για Το Φ.Σ.Α., Τρέμμας και Στεργιόπουλος οι κορυφαίοι της ACCENTURE.