Φ.Σ.Α.1418111760
Frezyderm12620947

Ζηρίνειο
Leof. Kifisias 192, Kifisia 145 62, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ του ΦΣΑ και της Frezyderm, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 60 – 47.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3–2. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές με χαμηλά ποσοστά και αβίαστα λάθη, αλλά με τους γηπεδούχους να βρίσκουν σιγά-σιγά αριθμό στις οργανωμένες επιθέσεις αλλά και τους φιλοξενούμενους να είναι κοντά στο σκορ το οποίο στα μισά της περιόδου ήταν 7–7. Στο δεύτερο μισό το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τις δύο ομάδες να βελτιώνουν τις επιλογές τους και με την περίοδο να κλείνει με σκορ 14 – 12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι δεν άλλαξε ρυθμό, με τον ΦΣΑ να επιλέγει οργανωμένες επιθέσεις και να έχει καλό ρυθμό και την Frezyderm όμως να πιέζει το ρυθμό του παιχνιδιού με απόπειρες αιφνιδιασμών (με ανάμεικτα αποτελέσματα) και στα μισά της περιόδου το σκορ να είναι 24 – 16. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τους γηπεδούχους με πολύ καλύτερες τελικές επιλογές μπροστά να παίρνουν μία διψήφια διαφορά και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 32 – 18.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Frezyderm γύρισε την άμυνα σε man, και το παιχνίδι συνέχισε κυρίως με οργανωμένες επιθέσεις και από τις δύο πλευρές αλλά με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να μην έχουν καλό ρυθμό και την και τον ΦΣΑ να παίρνει μια διαφορά 15 πόντων και το σκορ στα πρώτα 4 λεπτά να είναι 39 – 24. Κάπου εκεί άρχισε το comeback της Frezyderm, η οποία με περισσότερη ενέργεια αμυντικά, έβγαλε άμυνες, τις μετέτρεψε σε αιφνιδιασμούς και έκανε ένα run 11 – 0, μειώνοντας σε 2 κατοχές και συνεχίζοντας να δείχνει μεγαλύτερη μαχητικότητα και στις δύο πλευρές του γηπέδου και σημαδεύοντας ζωγραφιστό μείωσε σε μία κατοχή με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 43 – 38.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές επιθετικά αλλά με καλές και physical άμυνες, με τους γηπεδούχους να ξαναπαίρνουν τον έλεγχο του παιχνιδιού, να ανεβάσουν διαφορά στους 10 πόντους στα πρώτα 4 λεπτά και στους 14 στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία 5 λεπτά, οι παίκτες της Frezyderm έδειξαν μαχητικότητά, έβγαλαν ενέργεια αλλά ο ΦΣΑ  διατήρησε ένα προβάδισμα + 10 πόντων και πήρε τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Χαϊκάλ Χ. με 13 (4)  και Μάγλος Ε. με 13 (1), ενώ από τους αποξενωμένους η Σαρλής Ε. με 16 και Γκοτζής Ν. με 12 (3) πόντους αντίστοιχα.