54 - 46

19/01/2019 17:00 Super League B 18/19 9 40'

Φ.Σ.Α.2010111354
Motor Oil15715946

Στον Αγώνα της 9ης Αγωνιστικής μεταξύ του Φ.Σ.Α. και της MOTOR OIL, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 54 – 46.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο σε οργανωμένες επιθέσεις αλλά με αρκετά άστοχα σουτ στα πρώτα 3 λεπτά, όμως στην πορεία οι παίκτες λύθηκαν επιθετικά και το σκορ ήταν 8 – 10 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Πλακογιαννάκη Π. έκαναν run 10 – 2, πήραν διαφορά 2 κατοχών και η περίοδος έκλεισε με σκορ 20 – 15.

Στο 2ο Δεκάλεπτο η MOTOR OIL γύρισε για 2 λεπτά σε ζώνη, ο ΦΣΑ με 2 ωραία καλάθια του Ρηγόπουλου Σ. πήρε προβάδισμα 3 κατοχών και αμέσως μετά με άμυνα και καλάθι του Πλακογιαννάκη Π. διψήφιο προβάδισμα, με τους αντιπάλους του να αντιμετωπίζουν επιθετικό πρόβλημα και να βλέπουν το σκορ 27 – 17 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε αποκλειστικά σε σετ επιθέσεις, η MOTOR OIL με καλάθι και βολή του Μαργέτη Χ. ξεκόλλησε επιθετικά, οι δύο ομάδες επιτέθηκαν κυριώς στο ζωγραφιστό και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 22 – 30.

Στο 3ο Δεκάλεπτο πάλι άμυνες man και ο ρυθμός παρέμεινε ίδιος, οι παίκτες απέφυγαν τα μακρινά σουτ, προτίμησαν τα drives, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ευνοούνται από αυτό το παιχνίδι και το σκορ ήταν 34 – 24 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι φιλοξενούμενοι γύρισαν σε ζώνη 2 – 3, με μεγάλη παραγωγή του Μαργέτη Χ. (ο οποίος σκόραρε 11 σερί πόντους) έκαναν run, ο ΦΣΑ έκανε κοιλιά επιθετικά και είδε την διαφορά να πέφτει σε μία κατοχή αλλά η περίοδος έκλεισε με σκορ 41 – 37.

Στο 4ο Δεκάλεπτο και πάλι άμυνες man, οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έβγαλαν μεγάλη ενέργεια και στις 2 πλευρές, αντάλλαξαν ωραία καλάθια και έμειναν κοντά, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 47 – 44 με 5′ για λήξη, οι άμυνες από εκεί και πέρα άρχισαν να κυριαρχούν και το σκορ έγινε 49 – 46 με 2′ για λήξη. Στο δίλεπτο παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι με πιο καθαρό μυαλό και τρίποντο του Πλακογιαννάκη Π. και αμέσως μετά καλάθι του Τσίγκρα Α. έκαναν run 5 – 0, οι αντίπαλοι τους δεν κατάφεραν να σκοράρουν, με αποτέλεσμα η ομάδα του ΦΣΑ να πάρει τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Πλακογιαννάκης Π. με 24 (1) και Μαυρίκιος Ν. με 14, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μαργέτης Χ. με 26 (1) και Λουκάς Ν. με 4 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Τηγάνης Ι., Βελέντζας