34 - 50

16/12/2018 16:00 Super League B 18/19 7 40'

Φ.Σ.Α.13413434
OTE Cosmote131518450

Στον Αγώνα της 7ης Αγωνιστικής μεταξύ του Φ.Σ.Α. και του OTE COSMOTE, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 34 – 50.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι οι δύο ομάδες προτίμησαν σετ επιθέσεις, δεν είχαν καλά ποσοστά στα μακρινά σουτ αλλά βρήκαν λύσεις κοντά στο καλάθι, με το σκορ να είναι 5 – 8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου με 2 ωραία καλάθια του Τσίγκρα Α. οι γηπεδούχοι έκαναν ένα mini run 4 – 0 και πέρασαν μπροστά αλλά στην συνέχεια οι άμυνες επικράτησαν, οι δύο αντίπαλοι παρουσιάστηκαν νευρικές στις τελικές επιλογές τους και η περίοδος έκλεισε με σκορ 13 – 13.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες του OTE COSMOTE να συνεχίζουν να επιβάλουν οργανωμένο παιχνίδι, ανεβάζοντας την διαφορά σε 10+ πόντους από νωρίς στην 2η περίοδο (η οποία έκλεισε με σκορ 17 – 28) ενώ στην συνέχεια το προβάδισμα συνέχισε να διευρύνεται στους 15+ πόντους και τους παίκτες του ΦΣΑ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να βρουν συστηματικές επιθετικές λύσεις ή να κερδίσουν το σκορ κάποιας από τις επιμέρους περιόδους, με αποτέλεσμα η ομάδα του OTE COSMOTE να πάρει τελικά μία άνετη Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μαυρίκιος Ν. με 17 (3) και Τσίγκρας Α. με 13 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Δήμας Π. με 11 και Ασημάκης Ν. με 10 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μακρής, Παπαδόπουλος